Před patnácti lety obletěla Murrayová ve vrtulníku zeměkouli

14.08.2012

    Londýn/Praha 14. srpna (ČTK) - Před 15 lety, 15. srpna 1997, si šestapadesátiletá pilotka Jennifer Murrayová splnila svůj celoživotní sen a stala se první ženou na světě, která obletěla v malém vrtulníku svět. Právě v tento den přistála zpět ve své rodné Británii poté, co se jí při 97 dní dlouhém letu podařilo přeletět celkem 26 zemí. Za svůj výkon se dočkala zápisu do Guinnessovy knihy rekordů.

    Legendární let zahájila v květnu 1997 v Denhamu nedaleko Londýna, kde nasedla spolu s doprovodným pilotem Quentinem Smithem do svého skromného stroje Robinson 44, který pojmenovala podle postavičky z kreslených grotesek - tasmánského čertíka - Taz. Před sebou měla závratných 48.000 kilometrů. Letěla přes Evropu na Blízký východ, přes Indii, jihozápadní Asii a Tchaj-wan až do Hongkongu. A odtud dál do Japonska a podél ruského pobřeží Beringovou úžinou do Severní Ameriky a přes Grónsko a Island zpátky do Británie.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka