Tornado bude veterán?

15.08.2012

    Milovníci warbirdů, historických letounů s válečnou minulostí, mezi nimi možná již koncem tohoto desetiletí mohou očekávat zajímavý přírůstek. Britské ministerstvo obrany totiž nedávno zveřejnilo zprávu, že poslední ze 124 jím provozovaných Tornad GR4 má být vyřazeno v březnu 2019.

    Pozoruhodné ovšem je, že v současné době u britského leteckého koncernu BAE již v rámci tzv. Tornado Sustainment Programme „běží“ modernizační program u hned 73 Tornad, přičemž prvních 12 dodaných výrobcem do června, již létá na skotské základně RAF Lossiemouth i na základně RAF Marham a připravuje se i nasazení modernizovaných strojů na afghánském letišti Kandahár. A co se na britské obloze má objevit koncem desetiletí?

 


    Jak potvrdil 19. července při slavnostním převzetí prvního F35B s výrobním číslem BK-1 pro RAF u amerického výrobce Lockheed Martin ve Fort Worthu britský ministr obrany Philip Hammond, nad Velkou Británií by v té době již mělo létat 48 F35B Lightning II, které mají po roce 2015 operovat z nových britských letadlových lodí, které se již v britských loděnicích stavějí.  Současně ovšem podle něj britské ministerstvo uvažuje o snížení počtu objednaných „béček“ se schopnostmi zkráceného či kolmého vzletu a jejich částečném nahrazení jinou verzí nejmodernějšího víceúčelového stroje s vlastnostmi „stealth“ - F-35A.

    S běžnými operacemi „neviditelných“ britských „pětatřicítek“ z pozemních letišť se podle Hammonda počítá od roku 2018. Jisté také je, že zbývající Tornada v té době již budou téměř beze zbytku nahrazena také moderními Eurofightery. Zda ale kariéra téměř nezničitelného Tornada, jehož stíhací varianta Tornado IDS, vyzbrojená protiletadlovými raketami Sidewinder a Skylfash, se u první squadrony RAF s číslem 29 objevila 1.listopadu 1987, jehož prototyp poprvé vzlétl již v dubnu 1974, v roce 2019 opravdu skončí, ukážou až další léta.

--
Prameny
Enzyklopeadie Der Flugzeuge Augsburg, Weltbild Verlag 1994
http://www.flightglobal.com/news/articles/uk-tornado-fleet-to-retire... UK Tornado fleet to retire in 2019, says BAE
www.janes.com/products/defence-security-report.aspx?id=1065969970 UK slashes F-35B numbers but might look to split buy with F-35As

Mgr. Zdeněk Procházka

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka