Kdy se otevře nové letiště, se má Berlín dozvědět v polovině září

17.08.2012

    Berlín 16. srpna (zpravodaj ČTK) - Dozorčí rada nového berlínského letiště dnes odložila rozhodnutí o případném dalším posunutí termínu otevření letiště na 14. září. Po téměř desetihodinovém jednání rady to oznámil její předseda, berlínský primátor Klaus Wowereit. Provozovatel k tomu dostane blíže nespecifikovanou finanční injekci, která má odvrátit jeho platební neschopnost, jež hrozí na konci roku.

    Wowereit uvedl, že zprovoznění letiště je stále směřováno k 17. březnu 2013, dodal ale, že tento termín nemůže potvrdit. Nový hlavní technik Horst Amann musí ještě předložit podrobnou analýzu stavu projektu, a to si vyžádá nějaký čas. Konečné rozhodnutí o termínu otevření tak má padnout na příští schůzce dozorčí rady v půlce září.

    "Máme velký zájem na tom, abychom měli spolehlivý termín," zdůraznil Wowereit. Německá média i odborníci již řadu týdnů březnový termín zpochybňují a kvůli přetrvávajícím technickým problémům na stavbě spekulují o posunutí otevření až na rok 2014. Pokud se tak stane, odloží se začátek fungování tohoto obřího projektu už potřetí, kvůli čemuž čelí Berlín a letištní společnost tvrdé kritice.

    Nové letiště na jižním okraji hlavního města, které má nahradit obě nynější, ale kapacitně už nevyhovující metropolitní letiště Tegel a Schönefeld, mělo původně fungovat už loni. Zprovoznění bylo nejprve posunuto na letošní červen. Měsíc před startem byl však termín kvůli problémům s protipožárním zabezpečením znovu odložen, tentokrát na jaro 2013. Tyto potíže se však stále nedaří odstranit.

    K tomu se navíc přidaly finanční těžkosti. Zatím poslední odklad prodražil celý projekt o téměř 1,2 miliardy eur (30 miliard Kč) na současných 4,5 miliardy eur (112,5 miliardy Kč). Letištní společnost nedávno přiznala, že jí kvůli tomu vystačí peníze jen do konce letošního roku a další půjčky jí banky odmítají poskytnout.

    Podílníci ve společnosti, tedy německý stát, hlavní město a spolková země Braniborsko, se dnes dohodli, že provozovateli poskytnou finanční injekci, aby platební neschopnosti zabránili. "Bude to mix z vlastního kapitálu, překlenovacích půjček a půjček od podílníků," řekl podle agentury DPA náměstek ministra dopravy Rainer Bomba. Konkrétní sumu ale neprozradil. Situaci na letišti označil za "ne optimální".

    Nové berlínské letiště, které ponese jméno bývalého západoněmeckého kancléře Willyho Brandta, se má stát třetím největším vzdušným přístavem v Německu po Frankfurtu nad Mohanem a Mnichovu. Zpočátku chce ročně odbavit nejméně 27 milionů pasažérů, jeho kapacita má ale postupně narůst až na 45 milionů cestujících za rok.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka