V Súdánu havarovalo letadlo, zahynulo 32 lidí včetně ministra

20.08.2012

    Chartúm 19. srpna (ČTK) - Letadlo se súdánskou oficiální delegací dnes krátce před přistáním na jihu země havarovalo. O život přišlo podle agentury AP, která se odvolává na úřad súdánského prezidenta, 32 lidí. Mezi oběťmi je i jeden súdánský ministr a několik dalších členů vlády a politiků.

    Předchozí bilance zmiňované jinými zdroji hovořily o 31 mrtvých, z nichž pět měli tvořit členové posádky. Havárii, jejíž příčiny zatím nejsou známy, každopádně nepřežil nikdo z těch, kdo byli na palubě.

 


    Ministra pro náboženské záležitosti Ghasího Sádika doprovázeli i další politici, ale i několik novinářů. Objevily se zprávy, že při nehodě mohl zahynout i další ministr súdánské vlády, což se ale nakonec nepotvrdilo. Mezi oběťmi jsou nicméně podle agentur dva státní tajemníci, dva generálové a další státní představitelé.

    Letadlo bylo na cestě do súdánského státu Jižní Kurdufán, kde se členové delegace měli zúčastnit oslav konce muslimského postního měsíce ramadánu. Stroj měl přistát v hornaté oblasti asi 600 kilometrů jižně od Chartúmu. Podle súdánské státní televize ale prvnímu přistání zabránilo počasí. Když se pilot snažil navést stroj na přistání podruhé, narazil do hory a letadlo vybuchlo.

    V Jižním Kurdufánu se těží ropa. Region sousedí s Jižním Súdánem, který se od Súdanu oddělil loni v červenci. Krátce před tím se v oblasti rozpoutalo povstání. Vláda rebely viní z toho, že v červenci zabili sedm lidí. Největší povstalecká skupina, která působí v Jižním Kurdufánu, oznámila, že s havárií nemá nic dočinění.

    Není také jasné, jakému přepravci zničené letadlo patřilo. Agentura Reuters ale připomíná, že největší súdánský přepravce Sudan Airways se už v minulosti potýkal s problémy se svými letadly a v posledních letech jich několik havarovalo. Hlavní příčinou bylo zastaralé vybavení strojů.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka