Letecké havárie s desítkami obětí jsou v Africe každoročním jevem

20.08.2012

    Chartúm/Praha 19. srpna (ČTK) - Výběr vážných leteckých neštěstí v Africe za posledních pět let:

 

4. října 2007

 

Nákladní letadlo soukromé konžské společnosti s 27 lidmi na palubě se krátce po startu zřítilo na chudinskou čtvrť metropole Kinshasy a začalo hořet; zahynulo 51 osob.

 

15. dubna 2008

 

Havárie letounu, jenž se zřítil na rušnou čtvrť východokonžského města Goma, si vyžádala nejméně 40 lidských životů a přes stovku zraněných.

 

30. června 2009

 

Jemenské letadlo se 153 lidmi na palubě se zřítilo do moře poblíž Komorských ostrovů; nehodu přežila jen dvanáctiletá dívka.

 

25. ledna 2010

 

Letoun společnosti Ethiopian Airlines se krátce po startu z letiště v Bejrútu zřítil do Středozemního moře; zahynulo všech 90 lidí na palubě. Na vině byl pilot, který za silné bouře neuposlechl pokyn řídící věže ke změně směru.

 

12. května 2010

 

U tripoliského letiště havaroval letoun libyjských aerolinek Afrikíja, letící z Johannesburgu do Tripolisu. Ze 104 lidí na palubě, z nichž většina byli Nizozemci, přežil jen devítiletý nizozemský chlapec.

 

8. července 2011

 

Při havárii letadla soukromé společnosti Hewa Bora zemřelo 74 ze 118 lidí na palubě. Letoun se pokoušel přistát za špatného počasí na letišti ve městě Kisangani na severovýchodě Konga.

 

26. července 2011

 

U jihomarockého města Gúlmim narazil vojenský transportní letoun do horského masivu; zahynulo všech 80 osob na palubě.

 

3. června 2012

 

Nejméně 165 osob, z toho 153 v letadle, zahynulo při pádu letounu nigerijské společnosti Dana Air do hustě osídleného předměstí nigerijského Lagosu.

 

19. srpna 2012

 

Podle agentury AFP havarovalo letadlo se súdánskou oficiální delegací. Stroj byl na cestě do súdánského státu Jižní Kurdufán, krátce před přistáním však vybuchl. Podle televize Al-Džazíra zahynulo všech 31 lidí na palubě.

 

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka