Chotěbořské letiště má díky kraji nově upravenou vzletovou dráhu

22.08.2012

    Chotěboř (Havlíčkobrodsko) 21. srpna (ČTK) - Chotěbořský aeroklub letos obnovil svou kilometr dlouhou vzletovou a přistávací dráhu. Po desetiletích provozu bylo potřeba celý povrch srovnat a znovu oset speciální travní směsí. Letiště si akci s náklady kolem milionu korun mohlo dovolit díky krajské dotaci. ČTK to dnes řekl vedoucí letového provozu Jaroslav Kvaček. Kraj Vysočina začal letos pomáhat s obnovou regionálních letišť, protože je využívají i záchranáři.

    Dotaci na obnovení infrastruktury má šanci získat pět regionálních letišť, chotěbořský aeroklub ji vyčerpal jako první. "Ostatní čtyři žadatelé, Jihlava, Havlíčkův Brod, Křižanov a Přibyslav, zatím vyúčtování nepředložili, ale mají ještě dost času," sdělila ČTK mluvčí kraje Jitka Svatošová. Každé z těchto letišť může od kraje získat až půl milionu korun.

 


    Veřejné letiště v Počátkách u Chotěboře mělo na padesát metrů široké dráze problémy s hrboly. Kdysi přes ni vedlo několik zpevněných cest, které se na rozdíl od okolního terénu nepropadaly. "Dělaly se stále větší hrby. Už to vadilo při vzletech a při přistáních letadel," vysvětlil Kvaček. Dřívější pokus srovnat dráhu běžnou zemědělskou technikou se nepovedl. Teď se o to postaral speciální těžký stroj vybavený laserem.

    Práce ale neskončila ani po zasetí travní směsi určené pro letiště. Tráva nesměla přerůst deset 12 centimetrů, proto ji členové aeroklubu sekali i po pěti dnech, když pršelo. "Kořenový systém se tvoří několik měsíců," podotkl Kvaček.

    Novodobá historie letiště se datuje od roku 1945. Po válce se sešla parta nadšenců, kteří si obstarali první kluzák a prováděli první pokusné starty. Aeroklub teď má 58 členů. Během posledních tří let se mu na letišti podařilo svépomocí vybudovat několik zpevněných ploch, jeho členové se také složili na odkup soukromého hangáru. V loňském roce postavili svépomocí řídicí věž, bez které by byla ohrožena další existence letiště.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka