Reuters: Na nejriskantnější africké nebe míří nové aerolinie

28.08.2012

    Kinshasa 28. srpna (Reuters/ČTK) - Desítky chátrajících letounů na štěrkové ploše letiště v konžském hlavním městě Kinshase dokládají stav leteckých služeb, který je špatný i podle všeobecně nízkých afrických standardů. Dvě nové letecké společnosti ale nyní chystají dokázat, že trh v této oblasti je životaschopný, napsala agentura Reuters.

    Letadla tu zůstala stát buď kvůli technické závadě, nebo je tu nechaly aerolinie, které zbankrotovaly v sektoru, kde nedostatek infrastruktury znamená, že piloti někdy létají za pomoci internetové aplikace Google Maps nebo satelitních navigací, jako jsou ty v autech.

 


    "Dějí se tu šílené věci. Musíme tyhle šílenosti zastavit," říká Francouz Jean-Marc Pajot. Jeho nová letecká společnost FlyCongo chce dokázat, že pro ty, kteří jsou odhodláni jej rozpohybovat, trh v Kongu existuje.

    Letecké společnosti si mohou za jedno místo na 1600 kilometrů dlouhém letu z Konga do střediska dolů na těžbu mědi Lubumbashi účtovat 700 dolarů (asi 14.000 korun). Letenku na podobně dlouhý let z Londýna do Lisabonu je možné koupit za méně než sto dolarů (asi 2000 korun). Odhady předpokládají sedmiprocentní růst konžské ekonomiky do roku 2015 díky konžskému důlnímu průmyslu a vyhlídky pro obchod vypadají zdravě. Počet cestujících v letecké dopravě se během deseti let do roku 2010 více než ztrojnásobil a rostl dvakrát tak rychle než na globální úrovni.

    Podobně jako ve velké části Afriky ale překotný růst po desítkách let úpadku zatím nepřinesl lepší infrastrukturu leteckým společnostem ani nikomu jinému. Nedostatek vybavení, které je jinde bráno za standard, chaos v bezpečnostních opatřeních a náročné podnebí činí z Konga jedno z nejnebezpečnějších míst k létání. Loni podle agentury Aviation Safety Network sledující bezpečnost letového provozu Kongo se 111 oběťmi leteckých neštěstí skončilo hned za Ruskem, to ale uskutečnilo 30krát víc leteckých dopravních cest.

    Pajotovo FlyCongo převzalo majetek konžského největšího leteckého přepravce Hewa Bora, který přišel o licenci poté, co loni v bouřce spadlo jeho letadlo a 74 lidí zahynulo. Pajot v rámci zvyšování efektivity a jako potvrzení závazků ohledně bezpečnosti poslal šest letadel do šrotu; zbylo mu jich pět. Francouz si stěžuje, že letiště nemají ani pořádné řídicí věže a jeho zaměstnanci musí chodit po dráze s vysílačkami, aby pilotům popsali podmínky pro přistání.

    Nová letecká společnost Korongo, ve které je partnerem dceřiná společnost aerolinií Lufthansa Brussels Airlines, dala na infrastrukturu přibližně tři miliony z celkové investice 12 milionů dolarů.

    Konžské letecké společnosti z dlouhodobého hlediska usilují o vyškrtnutí z černých seznamů zakazujících jim létat do EU nebo USA, aby mohly operovat na trasách, které používají důlní společnosti pro přepravu zaměstnanců a vybavení. Nic ale nenaznačuje, že se to brzy stane.
    Korongo, která je společným projektem Brussels Airlines a konžské společnosti Malta Forrest, požádala belgické úřady o dohled nad svými letadly, aby se pokusila rozbít zahraniční obavy o bezpečnost. Výkonný ředitel Christophe Allard se domnívá, že provoz podle mezinárodních standardů povzbudí místní společnosti k tomu, aby si jej vzaly za příklad. A i přes problémy s chápáním zákonitostí konžské politiky (spuštění projektu bylo kvůli interním půtkám více než rok zablokované) má za to, že vláda rozumí nutnosti zlepšit kvalitu v tomto sektoru.

    "Řekli jsme Konžanům, že tahle hra skončila," řekl. "Teď mohou dokázat, že se rozhodli vykročit správným směrem."

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka