Liberec upustil od prodeje letiště, peníze zatím nepotřebuje

29.08.2012

    Liberec 29. srpna (ČTK) - Město Liberec upustilo od plánovaného prodeje letiště, původně za něj přitom chtělo do rozpočtu získat nejméně 100 milionů korun. Příjmy se ale vyvíjejí dobře, a radnice má dokonce zhruba padesátimilionovou rezervu. Pokud vývoj z první poloviny roku vydrží, nebudou příjmy z prodeje letiště třeba, proto není na pořadu dne, řekl dnes novinářům primátorčin náměstek Jiří Šolc (Liberec občanům).

    Letiště slouží v Liberci od roku 1934. Nyní funguje jako mezinárodní, ale neveřejné. Letadla ze zahraničí se musejí ohlásit 24 hodin předem. Kvůli hluku a neosvětlené ploše mohou v Liberci přistávat letadla jen ve dne, areál navíc nemá pevnou přistávací dráhu, takže tam mohou přistát jen malá letadla. Vybudování pevné dráhy by podle odhadů přišlo na 200 až 300 milionů Kč, na takovou investici ale město nemá.

 


    O prodeji areálu se jednalo už před šesti lety, kdy chtěla firma Exonex Airport CZ v Liberci vybudovat mezinárodní letiště. Slibovala do rozvoje areálu investovat půl miliardy korun, projekt ale ztroskotal. Záměr prodat 70hektarový areál letiště pak znovu zveřejnil Liberec na počátku roku 2010, žádal nejméně 104,9 milionu Kč. Zájemce se tehdy našel jediný - zakladatel společnosti Integra Petr Turek. Z prodeje ale sešlo kvůli negativnímu ohlasu veřejnosti i mediální kampani, která se strhla.

    Loni na podzim začala radnice o prodeji uvažovat znovu, kvůli klesajícím příjmům. Sto milionů z prodeje se dostalo do schváleného rozpočtu na letošní rok. Radnice počítala s příjmy a výdaji 1,5 miliardy korun, Šolc však od začátku ujišťoval, že město nebude letiště prodávat za každou cenu. Díky razantním úsporám na magistrátu, veřejným soutěžím a dobrému vývoji příjmů to podle Šolce ani nebude nutné. Liberec navíc dostal v minulých dnech prvních 25 milionů korun z evropských fondů na akce, které zahájil už před rokem. "Dnes máme v rezervě 50 milionů korun a do konce roku uděláme taková opatření, abychom ten příjem z letiště vykompenzovali a skončili s vyrovnaným hospodařením," dodal ekonomický náměstek.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka