Čína sjednala s Airbusem první zakázku od sporu o emise

30.08.2012

    Peking 30. srpna (ČTK) - Čína sjednala s evropským výrobcem letadel zakázku na dodávku 50 letadel A320 v hodnotě 3,5 miliardy dolarů (69,2 miliardy Kč). Dohoda podepsaná na začátku návštěvy německé kancléřky Angely Merkelové v Pekingu je první čínskou zakázkou na airbusy od loňského propuknutí sporu mezi Čínou a Evropskou unií o zapojení leteckých společností do obchodování s emisními povolenkami.

    Zakázku s Airbusem podepsala čínská společnost ICBC Leasing. Obě strany uzavřely také další dohodu, která předpokládá montáže letadel Airbusu v Číně, uvedla agentura Nová Čína.

    Čína letos v únoru zakázala svým leteckým společnostem zapojit se do programu obchodování s emisními povolenkami, který jednostranně zavedla EU. To podle agentury Reuters znamenalo pro Airbus zmaření zakázek od Číny v hodnotě až 14 miliard dolarů. Podle zdrojů z odvětví Airbus doufal, že v Pekingu nyní získá zakázky až na 100 letounů A320 za devět miliard dolarů.

    Merkelová dnes zahájila návštěvu Číny jednáním s premiérem Wen Ťia-paem a později se setká i s prezidentem Chu Ťin-tchaem. Po jednáních s premiérem Merkelová prohlásila, že eurozóna má "absolutní politickou vůli" stabilizovat jednotnou měnu.

    Podle společného prohlášení po jednání mezi Merkelovou a Wenem chtějí obě země zvyšovat podíl eura a jüanu ve vzájemných stycích. "Obě strany mají v úmyslu povzbuzovat finanční instituce a firmy obou zemí k využívání jüanu a eura v bilaterálním obchodě a investicích," píše se v dokumentu.

    Kancléřka s sebou přiváží více než stočlennou delegaci, v níž jsou kromě sedmi ministrů šéfové mnoha velkých firem. Mezi hlavní témata rozhovorů budou patřit evropská dluhová krize, hospodářská součinnost, konflikt v Sýrii, íránský jaderný program, Severní Korea i rostoucí moc Číny ve světě.  

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka