Letouny NATO jsou ve vzduchu, začala ostrá část cvičení Ramstein

10.09.2012

    Náměšť nad Oslavou (Třebíčsko) 10. září (ČTK) - Tři české vrtulníky Mi-24 dnes po ranním brífinku kolem 08:00 vzlétly z letecké základny v Náměšti nad Oslavou směrem na vojenský výcvikový prostor Libavá. Začala tím ostrá část aliančního cvičení vzdušných sil NATO Ramstein Rover 2012. Během dne by se mělo ve vzdušném prostoru objevit kolem pěti desítek letounů různých typů. ČTK to řekl mluvčí cvičení Zdeněk Zeman. Cvičení potrvá do 16. září.

    "Kolem 11:30 odletí turecká letadla F-16, od 14:00 by měly náměšťskou základnu opustit americká letadla A10. V průběhu dne odstartují další. Ve výcvikových prostorech Libavá a Boletice budou plnit úkoly cvičení," řekl Zeman. Zpět na základnu by se měly letouny vrátit nejpozději do 23:00.

 


    Cvičení začala přípravnou částí minulé pondělí. Mezi prvními se na základně objevilo už v úterý osm amerických letounů A10. V pátek přiletělo pět letounů F-16 tureckých vzdušných sil. Další letecká technika přistála na základně během víkendu. V neděli vyvrcholila přípravná fáze cvičení a začaly letové brífinky.

    Cvičení se zúčastní 600 českých vojáků a 460 příslušníků zahraničních ozbrojených sil. Cílem je podle velitele vzdušných sil Armády ČR Jiřího Vernera sladění činnosti pilotů a předsunutých leteckých návodčích a zvyšování kvalifikace těchto specialistů nasazovaných v Afghánistánu. "Komunikace mezi návodčím a pilotem musí být naprosto bezchybná, jde o životy," řekl už dříve americký pilot Clint Eichelberger.

    Náměšťská základna je hlavní operační základnou cvičení. Úkoly se budou podle řídícího cvičení Harryho Schnella z velitelství vzdušných sil NATO v německém Ramsteinu plnit hlavně ve vojenských výcvikových prostorech Libavá a Boletice. Cvičení zasáhne kromě Vysočiny téměř celý Jihočeský kraj a části Olomouckého a Moravskoslezského kraje.

    Náměšťská základna hostila v letech 2003 až 2010 cvičení Létající nosorožec (Flying Rhino). Česko se na něm podílelo s Británií. V roce 2010 bylo cvičení z rozhodnutí britských vzdušných sil zrušeno. Cvičení Ramstein Rover bude podle Vernera historicky prvním cvičením svého druhu, které NATO pořádá na území ČR.

Zdroj ČTK
 

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka