Obrana se jako poškozený připojila k řízení v kauze CASA

11.09.2012

    Praha 11. září (ČTK) - Ministerstvo obrany se jako poškozený s nárokem na náhradu škody připojilo k trestnímu řízení v kauze pořízení letounů CASA pro českou armádu. Informaci serverů Lidovky.cz a IHNED.cz potvrdil ČTK mluvčí ministerstva Jan Pejšek. Připomněl, že policie výši škody vyčíslila na 658,5 milionu korun. Vlastní vyčíslení ze strany ministerstva je ale podle mluvčího nemožné vzhledem k nedostatku informací.

    Obrana při vyšetřování případu spolupracuje s policií a kriminalistům poskytla všechny potřebné podklady, uvedl mluvčí. Právě policie ministerstvu doporučila, aby se k trestnímu řízení jako poškozené připojilo. Po právním rozboru tak resort, zastoupený ředitelem sekce vyzbrojování Pavlem Bulantem, do jehož úseku pořízení letadel spadá, skutečně učinil.

    Připojení se k trestnímu řízení bylo jednou z podmínek policie, aby lidé z ministerstva mohli nahlížet do vyšetřovacího spisu, podotkl Pejšek.

    Nákup dopravních letadel CASA, které provázely při provozu problémy, byl podle některých odborníků i médií podezřelý a předražený. Protikorupční policie viní bývalou ministryni obrany Vlastu Parkanovou (TOP 09) z porušování povinnosti při správě cizího majetku a zneužití pravomoci veřejného činitele, sněmovna ji v létě vydala k trestnímu stíhání.

    Vláda schválila pořízení čtyř španělských transportních letadel Casa C-295M v dubnu 2009. Součástí kontraktu za 3,5 miliardy korun měla být výměna jednoho z letadel za pět bitevníků L-159 vyřazených českým letectvem. Letouny armáda, která preferovala jiné stroje, převzala v roce 2010.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka