Kepler: Planeta dvou sluncí

11.09.2012

    Zajímavý objev učinil nedávno nový velký kosmický teleskop NASA „Kepler“ v 5000 světelných let vzdáleném souhvězdí Labutě. Vědci z NASA totiž při analýze jím na Zemi zaslaných snímků ve zmíněném hvězdné soustavě objevili nový planetární systém, obíhající kolem velké dvojhvězdy. Nová planeta ve velikosti přibližně Slunce kolem ní obíhá jednou za sedm a třičtvrtě dne.

 


    Kolem ní se v systému, astronomy nazvaném Kepler-47 pohybuje ještě nejméně jedna další. Velmi zajímavé je, že planeta, nazvaná astronomy Kepler-47b, je nejméně třikrát větší než Země  a kolem svého tamějšího „Slunce“ obíhá každých čtyřicet devět dnů. Druhá planeta s názvem Kepler-47c má velikost přibližně planety Uran naší sluneční soustavy a k oběhu kolem „Slunce“ potřebuje 303 dnů.

    Pravděpodobnost, že na zmíněných planetách bude život, se ale podle vědců téměř blíží nule. Rychlost jejich rotace je totiž podle jejich zjištění příliš velká a navíc je na jejich povrchu příliš vysoká teplota, takže zde zcela jistě chybí základní podmínka života - voda. „Nelze vyloučit, že v soustavách Kepler -47c můžeme objevit ještě další velké Měsíce. Byly by to pro nás velmi zajímavé světy. Objevování to ale být složité, dráhovou mechaniku planetárních systémů, obíhajících kolem dvojhvězd, může být velmi obtížné předvídat“, dodal k tomu William Welsh ze San Diego State University na astronautickém kongresu v Pekingu, kde velmi zajímavý objev poprvé představil veřejnosti.

--
Pramen
http://www.flugrevue.de/de/raumfahrt/kepler-entdeckt-pla... Kepler entdeckt Planetensystem mit zwei Sonnen

Mgr. Zdeněk Procházka

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka