Rusko využívá na severu Kavkazu bezpilotní letouny

13.09.2012

    Moskva 12. září (ČTK) - Rusko začalo v pátrání po základnách severokavkazských islamistů využívat bezpilotní letouny. Podle informace agentury Interfax v noci na dnešek bezpilotní aparát lokalizoval tábor ozbrojenců v horách na ingušsko-severoosetské hranici. Oblast pak bombardovalo ruské dělostřelectvo a letectvo.

    Výsledky operace se podle médií stále upřesňují, protože oblast je těžko přístupná a pozemní jednotky do ní dosud nepronikly. Je prý nicméně jisté, že bombardování usmrtilo nejméně tři povstalce. Tábor se podle Interfaxu nachází asi dvacet kilometrů východně od severoosetské metropole Vladikavkazu.

    Ruské ozbrojené a bezpečnostní složky zatím bezpilotní letouny využívají zřídka. Prezident Vladimir Putin ale letos v červnu při návštěvě jedné z leteckých základen prohlásil, že Rusko musí na programu vývoje a výroby průzkumných i útočných bezpilotních aparátů usilovně pracovat. Moskva plánuje, že na jejich vývoj utratí v následujících osmi letech asi 400 miliard rublů (249 miliard korun).

    O potřebě bezpilotních letounů začalo ruské velení hovořit zejména po válce s Gruzií v roce 2008. Tehdy se předpokládalo, že nejschůdnější cestou bude spolupráce s izraelskými výrobci, od nichž Moskva řadu vzorků zakoupila. Později se ale Rusko rozhodlo jít vlastní cestou vzhledem k obavám, že těžší a dokonalejší stroje by mu žádný zahraniční výrobce neprodal.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka