Liberecká nemocnice chystá výstavbu heliportu za 37,6 mil.Kč

14.09.2012

Liberec 14. září (ČTK) - Krajská nemocnice v Liberci připravuje výstavbu heliportu za 37,6 milionu korun. Nákladnou stavbu chce financovat z evropských fondů. Z integrovaného operačního programu může získat až 85 procent uznatelných nákladů. Nemocnice už má územní rozhodnutí, v říjnu chce požádat o dotaci a vypsat veřejnou soutěž na dodavatele. V soutěži by se mohla cena stavby ještě snížit, řekl dnes novinářům generální ředitel nemocnice Jiří Veselka. Práce na stavbě by měly začít už v závěru roku.


    O výstavbě přistávací plochy se v Liberci diskutuje léta, realizace dosud narážela na nedostatek peněz. Nemocnice ale přistávací plochu nutně potřebuje. Pokud do roku 2013 nezahájí stavbu, může přijít o statut traumacentra i o nemalé peníze od zdravotních pojišťoven a dotace na novou techniku. Nyní dopravují vrtulníky pacienty na liberecké letiště, odkud je převážejí sanitky. "Cesta i s překládáním pacientů trvá deset až 15 minut. Zvlášť u těžce zraněných pacientů může složitá přeprava ohrozit jejich život nebo zhoršit zdravotní stav," řekl již dříve ČTK ředitel krajské záchranné služby Stanislav Mackovík.


    Nemocnice nechala posoudit všechny možné varianty. Zvítězilo řešení, které počítá s výstavbou samostatné ocelové konstrukce nad parčíkem nedaleko pavilonu chirurgie, kde je i traumacentrum. Samotná přistávací plocha bude ve výšce 21 metrů a tunelem bude propojena s pavilonem. Heliport umožní celoroční provoz ve dne i v noci a přistát na něm budou moci i těžké vojenské vrtulníky o hmotnosti 6,5 tuny. Kvůli hluku bude ale nutné vyměnit okna pavilonu chirurgie. "Stejně už výměnu potřebují, náklady odhadujeme na pět až sedm milionů korun," dodal Veselka.


    Krajská nemocnice Liberec je akciovou společností - majoritním vlastníkem je kraj a 17,53 procenta akcií drží město Liberec. Zařízení s 1000 lůžky je největším zdravotnickým zařízením v kraji. Slouží jeho 440.000 obyvatelům, ale traumatologie nebo neurochirurgie ošetřují pacienty z celé země. Ročně provedou tamní lékaři přes 15.000 operací. Zařízení s obratem přes 2,6 miliardy korun zaměstnává zhruba 2150 lidí. Loňské hospodaření skončilo ziskem 9,7 milionu korun. Letos je zatím vyrovnané, na konci července vykazovala nemocnice mírný zisk 641.000 Kč.

 

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka