Na bezpečnost letišť by mohl dbát Úřad civilního letectví

17.09.2012

    Praha 16. září (ČTK) - Dohled nad bezpečností na tuzemských letištích by nově mohl zajišťovat Úřad civilního letectví (ÚCL). Úřad by tak vedle osvědčování spolehlivosti lidí vstupujících do bezpečnostních zón převzal například dohled nad důsledností letištních kontrol včetně prověřování cargo zásilek. Předpokládá to novela zákona o civilním letectví.

    Podle současné legislativní úpravy náleží dozor nad ostrahou letišť ministerstvu dopravy. Kvůli zpřísňování podmínek, které vyžaduje nařízení Evropské unie, resort uvažuje o přenesení této povinnosti právě na ÚCL.

    Zpřísnit by se podle návrhu novely mělo například poskytování bezpečnostního osvědčení o spolehlivosti. To je vyžadováno u osob, které bez dohledu vstupují na letištní plochu a do dalších vyhrazených bezpečnostních prostorů letišť . Podle ministerstva jsou tyto podmínky v současnosti nedostatečné, pro udělení osvědčení stačí výpis z rejstříku trestů a čestné prohlášení, že žadatel není stíhán policií a orgány činnými v trestním řízení. Jakým způsobem se vydávání osvědčení zpřísní, bude otázkou dalších diskusí. Podle návrhu by se například ke každému osvědčení měla vyjádřit policie, která má přístup k neveřejným databázím.

    Změnou podmínek se ale podle mluvčího ÚCL Petra Navrátila nesmí omezit flexibilita udělování těchto osvědčení. Lidí, kteří toto povolení potřebují, je totiž velké množství. Jen na pražském letišti je podle odhadu ministerstva dopravy vydáváno takovýchto povolení na 12.000 ročně. Kromě zaměstnanců letiště nebo leteckých společností může jít například o zaměstnance stavební firmy, která na ploše letiště provádí stavební práce. Na dřívější praxi, kdy o udělování oprávnění rozhodoval Národní bezpečnostní úřad a kdy vyřízení takovýchto osvědčení trvalo neúměrně dlouho, protestovali provozovatelé letišť, dodal mluvčí.

    ÚCL nyní uděluje bezpečnostní osvědčení pouze osobám, které nejsou zaměstnanci letišť nebo leteckých společností a za zaměstnance odpovídá zaměstnavatel. Nově by osvědčení měl vydávat pouze letecký úřad. K tomu by ÚCL náležel dohled například nad důsledností letištních kontrol při prohlídkách cestujících procházejících bezpečnostními rámy a rentgenovou kontrolou zavazadel, dozor nad zabezpečením letištních ploch, kam nemá veřejnost přístup nebo nad výcvikem policejních psů, kteří na letištích hledají výbušniny. Změna kompetencí by se mohla uskutečnit po schválení novely Parlamentem. K tomu nejspíše dojde koncem příštího roku, nejpozději začátkem roku 2014, dodal Navrátil.

Udroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka