Španělské úřady zastavily vyšetřování nehody letounu Spanair

20.09.2012

    Madrid 19. září (ČTK) - Španělské úřady po čtyřech letech zastavily vyšetřování nehody letounu společnosti Spanair v Madridu. Hlavní vinu na neštěstí nesou piloti, kteří byli mezi 154 oběťmi, informovala agentura DPA.

    Kvůli tragédii nebude nikdo stíhán. Madridský soud dnes totiž vyšetřování případu zastavil. Dva technici, které vyšetřující soudce původně vinil z podílu na katastrofě, se nemusejí obávat procesu.

    Při neštěstí na madridském letišti Barajas v srpnu 2008 se letoun MD-82 zřítil hned po startu. Přežilo jen 18 lidí na palubě. Stroj měl namířeno na Kanárské ostrovy.

    Hlavními viníky nehody jsou podle madridského soudu oba piloti, kteří zapomněli vysunout sloty a vztlakové klapky. Poplašné zařízení, které mělo v kokpitu na špatnou pozici klapek upozornit, z nezjištěných důvodů nefungovalo.   

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Odpovědět

Datum : 20.09.2012 15:24, Vložil : Luke

Z nezjištěných důvodů nefungovalo - nedávno jsem viděl dokument o přesně takové nehodě MD80, kdy také zapomněli na sloty a klapky, protože pojistka pro okruh poplašného zařízení byla vytažena z důvodu, že obtěžovala posádku při pojíždění s jedním motorem. Prostě aby nemuseli neustále poslouchat varovné hlášky, raději vytahovali pojistku. Pak je ale stroj nemohl varovat, že nemají vztlakové klapky vysunuty. Prý je to naprosto běžné. Takže zdá se i v tomto případě. Samozřejmě taktéž nedůsledná předvzletová příprava a zřejmě ani nevyužili checklist.

Všechny komentáře

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka