Německo má vážné výhrady k fúzi EADS a BAE

25.09.2012

  Berlín 24. září (ČTK) - Německá vláda má vážné výhrady k navrhované fúzi mezi evropskou skupinou EADS a britskou zbrojovkou BAE Systems. Uvedla to dnes agentura Reuters, která získala vládní dokument k této věci. Postoj vlád největších evropských zemí by mohl zmařit plán vytvoření světové jedničky v leteckém a zbrojním průmyslu, který obě firmy oznámily před dvěma týdny.


    Německé pochybnosti, které spolkové ministerstvo hospodářství nastínilo v dokumentu pro příslušný parlamentní výbor, jsou nejnovějším signálem, že by plán vytvoření giganta v tržní hodnotě 45 miliard dolarů (868 miliard Kč) mohly podkopat neshody mezi Berlínem a Paříží o míře vládního vlivu v budoucí společnosti. EADS již upozornila, že jednání s BAE opustí, pokud by měla být nová skupina podrobena nadměrnému zasahování států.


    O tématu fúze EADS a BAE jednali v sobotu francouzský prezident François Hollande s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. K žádnému rozhodnutí sice nedospěli, dali ale najevo, že budou usilovat o společnou pozici. Hlavními akcionáři EADS jsou francouzský stát a francouzské a německé průmyslové společnosti.


    Vládní dokument za klíčový problém označuje otázku, zda bude možné zabránit jejímu nepřátelskému převzetí. Obě společnosti slíbily, že nabídnou vládám Francie, Německa a Británie zlatou akcii, která by tomu měla bránit. Podle německé vlády to však nijak spolehlivá garance není, protože takový nástroj může být shledán v rozporu s legislativou Evropské unie.


    Další výhrady má Berlín k nedostatečné garancí zachování pracovních míst a budoucího umístění továren. EADS má v Německu na 29 místech asi 50.000 zaměstnanců. Německo také zpochybňuje předpoklad, podle něhož bude EADS mít na nové skupině 60 procent a za bližší skutečné hodnotě skupiny považuje 70 procent.
    Požadavky Německa se zřejmě nebudou líbit Británii. Britský parlamentní výbor dnes oznámil, že zahájí zkoumání plánu fúze s ohledem na její dopady na Británii. Studovat bude zvláště vliv na pracovní místa v zemi a na roli BAE v citlivých zbrojních kontraktech v Británii a USA.


    Obě firmy se v plánu fúze dohodly, že státy nebudou mít v budoucích provozních rozhodnutích žádná práva na konzultace. Angažování vlád Francie a Německa v EADS vyvolalo v minulosti obavy z nepatřičného vlivu vlád na manažerská rozhodnutí o tom, kde umístit závody a vytvářet pracovní místa.


    BAE je největším dodavatelem vojenské techniky v Evropě, kde nabízí širokou škálu produktů a služeb pro vojenské vzdušné, pozemní i námořní síly. EADS je evropskou holdingovou společností, kam patří přední světový výrobce velkých civilních letadel Airbus, dále například produkce helikoptér Eurocopter, satelitů Astrium a vojenských elektronických systémů Cassidian.


    Společnosti si stanovily za termín pro dokončení dohody 10. října. Pokud se do té doby nedohodnou, spojení se neuskuteční.

 

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka