Německo a Francie dohodly strategii při jednání o EADS a BAE

01.10.2012

    Frankfurt 30. září (ČTK) - Francie a Německo se dohodly na společné strategii pro plánované spojení EADS, mateřské firmy výrobce letadel Airbus, a britské zbrojovky BAE Systems za 45 miliard USD (880 miliard Kč). Podle plánu by Francie a Německo měly mít v novém podniku každý podíl devět procent. Píše o tom německý list Der Spiegel s odvoláním na nejmenované státní úředníky na vysoké úrovni. Nová firma má být největší zbrojní a leteckou firmou na světě.

    Dohoda mezi Francií a Německem má vytvořit základ pro jejich jednání s britskou vládou, která mají začít příští týden, dodal list. Mluvčí německého ministerstva hospodářství zprávu odmítl komentovat. "Jednání pokračují a důležité otázky se stále zvažují," uvedl.

    Zdroj z německé vlády v pátek agentuře Reuters řekl, že Berlín předloží Francii seznam návrhů schválených úřadem německé kancléřky Angely Merkelové a ministerstvem hospodářství, jejichž cílem je ochránit rovnováhu sil obou zemí v nové firmě. Francie přímo vlastní 15 procent EADS a chce si ponechat právo strategického vlivu ve skupině. Německo není přímým akcionářem, ale vidí v transakci možnost upevnit svoji kontrolu nad podílem, který nyní vlastní Daimler a skupina bank.

    EADS a BAE oznámily, že jednají o spojení, 12. září. Současně si stanovily termín pro dokončení dohody na 10. října. Pokud se do té doby nedohodnou, spojení se neuskuteční.

    V případě spojení vznikne skupina s ročními tržbami zhruba 72 miliardy eur (1,8 bilionu Kč) a 220.000 zaměstnanci. Akcionáři BAE mají získat v nové firmě podíl 40 procent a akcionáři EADS zbývajících 60 procent.  

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka