IATA: Zisky aerolinek letos budou vyšší, než se čekalo

01.10.2012

    Berlín 1. října (ČTK) - Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA) zvýšilo odhad letošního zisku aerolinek na 4,1 miliardy dolarů (80 miliard Kč) z dříve předpokládaných tří miliard dolarů. Oznámil to dnes šéf sdružení Tony Tyler.

    Zisk nicméně i podle revidované prognózy klesne o více než polovinu z loňských 8,4 miliardy dolarů. Letecké společnosti se totiž potýkají s negativními důsledky dluhové krize v Evropě, stoupajícími cenami pohonných hmot a nízkou podnikatelskou důvěrou. V příštím roce očekává IATA nárůst zisku na 7,5 miliardy dolarů.

 


    "Aerolinky drží hlavy nad vodou lépe, než se předpokládalo," řekl Tyler. Evropské letecké společnosti nicméně podle sdružení vykážou v letošním roce ztrátu 1,2 miliardy dolarů kvůli dluhové krizi v eurozóně a vysoké daňové zátěži, napsala agentura AP.

    "Evropská dluhová krize pokračuje. Hospodářský růst v Číně nadále zpomaluje a ještě bude trvat, než nedávané uvolnění měnové politiky v Japonsku a USA podpoří ekonomiku," upozornil Tyler.

    Severoamerické aerolinky letos podle IATA zvýší zisk na 1,9 miliardy dolarů z loňských 1,3 miliardy. U asijských leteckých společností však sdružení očekává pokles zisku o více než polovinu na 2,3 miliardy dolarů, napsala agentura Reuters.

    IATA zahrnuje zhruba 240 leteckých společností, které se na celkové mezinárodní letecké přepravě podílejí 84 procenty.   

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka