Paříž a Berlín se přou o centrálu skupiny vzešlé z EADS a BAE

03.10.2012

    Berlín/Londýn 2. října (ČTK) - Německo a Francie se přou o to, kde by měla sídlit hlavní centrála největší světové letecké a zbrojní skupiny, která má vzniknout z plánované fúze evropské společnosti EADS a britské zbrojovky BAE Systems. Agentuře Reuters to dnes sdělily informované zdroje.

    Paříž chce, aby sídlo skupiny bylo v Toulouse, nynější centrále EADS. Berlín naopak požaduje umístit centrálu do Německa, konkrétně do Ottobrunu u Mnichova, kde je německé sídlo EADS.

 


    Němci chtějí zachovat i v otázce rozmístění sídel rovnováhu mezi třemi zeměmi, které ve fúzi figurují, protože se obávají, že by mohli být odsunuti na vedlejší kolej. Vládne totiž shoda na tom, že ústředí zbrojních operací skupiny bude v Londýně a aktivity v civilní letecké technice zůstanou v Toulouse.

    Plán fúze musí překonat některé zdánlivě neslučitelné požadavky angažovaných stran. Akcionáři, výkonní šéfové obou firem a politici se střetávají zejména nad návrhem, podle něhož bude mít EADS na nové skupině 60 procent. "Je to jen začátek. Každý se teď snaží dostat maximum a jednání jsou tvrdá," řekl jeden ze zdrojů informovaných o intenzivním vyjednávání mezi firmami, vládami a akcionáři.

    O víkendu se Paříž a Berlín podle vládních úředníků dohodly na společném postupu ve fúzi. Podle plánu by Francie a Německo měly mít v novém podniku po devíti procentech. Dohoda mezi Francií a Německem má vytvořit základ pro jejich jednání s britskou vládou, která mají začít tento týden.

    Francie přímo vlastní 15 procent EADS a chce si ponechat právo strategického vlivu ve skupině. Německo není přímým akcionářem, ale vidí v transakci možnost upevnit svou kontrolu nad podílem, který nyní vlastní Daimler a skupina bank.

    EADS a BAE 12. září oznámily, že jednají o spojení a určily si pro to konečný termín 10. října. V případě spojení vznikne skupina s ročními tržbami zhruba 72 miliard eur (1,8 bilionu Kč) a 220.000 zaměstnanci. Byla by to podle tržní hodnoty 45 miliard dolarů (871 miliard Kč) největší světová skupina v leteckém a zbrojním průmyslu, která by v této pozici předstihla americký Boeing.

    BAE je největším dodavatelem vojenské techniky v Evropě. Do skupiny EADS patří přední světový výrobce velkých civilních letadel Airbus a široká produkce vesmírné a zbrojní techniky.    

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka