Airbus má do září zakázky na 437 letadel, mnohem méně než Boeing

08.10.2012

    Paříž 5. října (ČTK) - Evropský výrobce letadel Airbus získal za první tři čtvrtletí zakázky na 437 strojů. Jeho dnešní údaje ukazují, že letos má zatím méně než polovinu zakázek, které přijal jeho americký konkurent Boeing. Ten nyní těží z prudkého růstu zájmu o svůj nový úsporný model s úzkým trupem 737 MAXX.

    Boeing podle svých nedávných údajů registroval za první tři čtvrtletí zakázky na 962 letadel. Po započtení zrušených objednávek poměr činí 879 ku 382 letadlům ve prospěch Boeingu.

    Boeing rovněž překonává Airbus v dodávkách letadel zákazníkům. Předal jich letos 436 proti 405 strojům, které dodal leteckým a leasingovým společnostem Airbus.

 


    Dosavadní údaje prakticky potvrzují, že Boeing letos po delší době získá navrch v každoročním soupeření mezi oběma hlavními světovými výrobci velkých civilních letadel. Americká firma loni zaostávala v dodávkách za Airbusem devátý rok po sobě.

    Podíl Boeingu na světovém trhu velkých letadel loni klesl na nejnižší úroveň ve čtyřicetileté historii rivality s Airbusem. Boeingu trvalo déle, než se rozhodl reagovat na vysokou poptávku po menších úsporných letadlech, kterou Airbus probudil svým novým modelem A320neo. Letos se však Boeingu tento krok vysoce vyplácí a na nový model 737 MAXX už má 404 zakázek.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka