Air France-KLM, Etihad a Air Berlin budou nabízet společně lety

09.10.2012

    Dubaj/Paříž 8. října (ČTK) - Francouzsko-nizozemská letecká společnost Air France-KLM, firma Etihad z Abú Zabí a německá Air Berlin začnou od konce října nabízet společně některé lety. Dohoda o sdílení kódů mezi aerolinkami, která začne platit od 28. října, má být začátkem širší spolupráce, oznámily dnes společnosti.

    Dohoda je považována za další krok ve zlepšování vztahů mezi evropskými leteckými společnostmi a mladšími, státem podporovanými aerolinkami z Perského zálivu, které agresivně rostou. Agentura Reuters minulý týden s odvoláním na zdroje uvedla, že Qatar Airways se chtějí připojit k alianci oneworld a budou první společností z Perského zálivu, která se stane členem aliance.

 


    Dohoda zatím pokrývá lety mezi Abú Zabí a Amsterodamem a Paříží a návazné lety do Evropy, Asie a Austrálie. Etihad však naznačil, že dohoda povede k hlubšímu spojení a dohoda o sdílení kódů je pouze první fází "mnohem většího strategického partnerství". Air France-KLM se rovněž dohodla na sdílení kódů s Air Berlin u letů mezi Francií a Německem. Etihad je partnerem Air Berlin a vlastní v německých aerolinkách téměř 30 procent.

    Dohoda o sdílení kódů znamená, že přepravci si navzájem prodávají letenky na své spoje a je v leteckém průmyslu velmi častá. Umožňuje aerolinkám rozšířit nabídku letů, aniž by si musely kupovat práva na provoz dalších tras.

    Zavedené evropské společnosti nervózně sledují aerolinky z Perského zálivu, které v posledních letech prudce expandovaly. Daří se jim lákat cestujících na dlouhé lety díky efektivnímu spojení, relativně novým letadlům a mnohdy lepšímu vybavení.

    Etihad je v dohodách o partnerství se zahraničními aerolinkami agresivnější než konkurenční Emirates a Qatar Airways. Kromě podílu v Air Berlin koupil v posledních měsících 40 procent v Air Seychelles a menší podíly v irské Aer Lingus a Virgin Australia. Dohodu o sdílení kódů má nyní se 40 společnostmi. Od loňska jsou mezi nimi i České aerolinie, které spolu s Etihad nabízejí společné dálkové lety přes Abú Zabí.

    Etihad v neděli oznámil, že jeho příjmy ve třetím čtvrtletí stouply o 19 procent na 1,3 miliardy USD (téměř 25 miliard Kč). Aerolinky vznikly před osmi lety, ve flotile mají 67 letadel a dalších 100 mají objednaných, napsaly agentury AP a Reuters.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka