Společnosti EADS a BAE zrušily plán vzájemné fúze

10.10.2012

    Londýn 10. října (ČTK) - Evropský výrobce letecké techniky EADS a britská zbrojovka BAE Systems dnes kvůli rozporům mezi vládami Francie, Británie a Německa ukončili jednání o vzájemné fúzi. Obě společnosti to sdělily čtyři hodiny před podvečerní uzávěrkou nahlášení dohody. Znamená to krach plánu, z nějž měla vzejít největší zbrojní a letecká společnost světa s tržní hodnotou 45 miliard dolarů (asi 870 miliard Kč).

    BAE uvedla, že zájmy jednotlivých vlád nebylo možné smířit a sloučit je s cílem, které si obě firmy pro fúzi vytyčily. "Vedení BAE Systems a EADS se proto rozhodla, že v nejlepším zájmu jejich firem a akcionářů bude jednání ukončit a dál se zaměřovat na sledování svých vlastních strategií," uvedla britská firma podle agentury Reuters.

    Obě firmy oznámily plán spojení před měsícem a britský dohled nad kapitálovým trhem stanovil termín pro nahlášení fúze na dnešek 18:00 SELČ. Vedení EADS a BAE v posledních dnech sledovala jednání mezi vládami, aby zhodnotila, zda má cenu požádat o prodloužení uzávěrky.

    Spojení musely odsouhlasit Paříž, Berlín a Londýn s tím, že fúzi by poté musely schválit i úřady v USA. Francie požadovala, aby měla ve spojené skupině dostatečně vysoký státní podíl. Pro Británii bylo s ohledem na postoj USA naopak podmínkou dodržení limitu celkové státní účasti a Německo trvalo na tom, že musí mít stejný podíl jako Francie. Napjatá jednání posledních dní ukázala, že tato trojčlenka žádné řešení nemá.

    Fúzí měl vzniknout globální gigant s ročními tržbami zhruba 72 miliard eur (1,8 bilionu Kč) a se 220.000 zaměstnanci. Nová skupina by v leteckém a zbrojním průmyslu odsunula na druhou příčku americkou společnost Boeing.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka