Švédsko nabízí Chorvatům k pronájmu gripeny

11.10.2012

    Záhřeb 11. října (ČTK) - Švédsko nabízí Chorvatům k pronájmu na deset let osm stíhaček Gripen, které by měly nahradit dosluhující sovětské letouny MiG-21. Dnes o tom podle agentury AP informovalo chorvatské ministerstvo obrany. Švédské gripeny používá k ochraně vzdušného prostoru ČR i česká armáda.


    Záhřeb uvedl, že mu Švédové nabízejí výcvik chorvatských pilotů a techniků a blíže nespecifikovanou smlouvu s chorvatskými firmami. Za jakých finančních podmínek by si chorvatské letectvo mohlo stíhačky pronajmout, zveřejněno nebylo.


    Chorvatsko má šest stíhaček MiG-21. Byly vyrobené v 60. letech, a pokud nebudou urychleně zmodernizovány, už brzy doslouží.


    O možném dalším pronájmu gripenů se Švédskem v současnosti jedná české ministerstvo obrany. Švédové mají zájem na co nejdelší smlouvě, Česko se zase snaží o ekonomicky výhodné řešení.


    Pronájem 14 švédských stíhaček za 19,6 miliardy korun v roce 2004 schválila vláda Vladimíra Špidly. Smlouva vyprší na konci roku 2014. Letouny Jas-39 Gripen používá vedle Švédska, České republiky a Maďarska také Jihoafrická republika a Thajsko.

 

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka