Brněnské letiště letos odbavilo stejně cestujících jako loni

12.10.2012

    Brno 11. října (ČTK) - Zanedbatelný nárůst počtu přepravených cestujících zaznamenalo Letiště Brno od ledna do konce září ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Zatímco charterová turistická přeprava o 12 procent vzrostla, počet cestujících na pravidelných letech o 11,5 procenta klesl. Ředitel letiště Tomáš Plaček dnes zhodnotil tato čísla pro ČTK jako pozitivní. Především proto, že loňský rok byl pro tuřanské letiště rekordní a překonal i čísla z roku 2008.

    "Jsme rádi, že nedochází k zásadním poklesům," řekl Plaček. Celkový počet přepravených cestujících byl do konce září 467.000, z toho 265.000 připadá na charterové lety. "Letní sezona nás příjemně překvapila a už tři čtyři roky se drží na stejné úrovni. Zimní bude zase slabší, ale souvisí to se situací v letectví a s obecnou stagnací," uvedl Plaček.

 


    Průměrná obsazenost letadel na pravidelných linkách je 72 procent. Kromě linky do Moskvy-Vnukovo jsou vypravována letadla s kapacitou 180 až 190 míst. Z Brna se pravidelně létá na dvě londýnská letiště Luton a Stansted a od loňského prosince do Eindhovenu a v letní sezoně do Říma a Milána. Spoje zajišťují nízkonákladové společnosti Ryanair a Wizz Air, do Ruska létá UTair. Nejobsazenější je linka na Londýn-Stansted, na níž letos letělo 78.000 cestujících.

    Čtyři linky však byly loni zrušeny, a to do Prahy, Petrohradu, Alicante a Moskvy-Domodědovo. Letiště jedná o příchodu nových linek, v zimním období však novinky neočekává. "Na jaře by se měly vrátit linky do Říma a Milána," doplnil Plaček. Neočekává, že by příští rok počet cestujících výrazně klesal či rostl.

    Charterové lety směřují více než z jedné třetiny do Řecka, s pětinovým podílem následují Turecko a Bulharsko. "Zde se nic moc nemění, výraznější růst zaznamenaly pouze Bulharsko a Tunisko," uvedl Plaček.  

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka