Během léta v Česku při leteckých nehodách zahynuli tři lidé

18.10.2012

    Praha 18. října (ČTK) - Při leteckých nehodách zahynuli v Česku od července do konce září tři lidé. Při nehodě sportovního letounu při přistání na letišti v Zábřehu byly smrtelně zraněni dva rakouští občané, třetím smrtelným zraněním skončil seskok německého parašutisty na plzeňském letišti Líně. ČTK to řekl inspektor Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod ÚZPLN Stanislav Suchý. Od začátku letošního roku zahynulo při leteckých nehodách v ČR 13 lidí.

    Množství závažných leteckých nehod se smrtelnými zraněními nevybočuje ze statistického průměru předchozích let, uvedl Suchý. Vloni například při leteckých neštěstích zemřelo 14 lidí. Počty závažných nehod se rovněž koncentrují zejména na letní období, kdy létá nejvíce sportovních pilotů, kteří patří společně s parašutisty mezi nejčastější účastníky nehod.

    Přestože počet nejzávažnějších nehod zůstal na stejné úrovni jako v předcházejících letech, zaznamenal ústav pokles množství oznámených událostí, které měly vliv na bezpečnost leteckého provozu. Letos jich bylo od července do září ohlášeno 260, což je o deset méně než ve stejném období vloni a o 42 ve srovnání s létem roku 2010.

    Celkem ÚZPLN ve třetím čtvrtletí šetřil nehody 17 zejména menších letadel, dvou balónů a jedenáct nehod parašutistů. Kromě těchto nejzávažnějších událostí eviduje ústav další, například poškození letadel ptáky, kteří vlétli do motorů letících strojů v 27 případech, nebo úmyslné ozáření kokpitu letadel laserovým paprskem. Na tuto formu nebezpečného jednání si piloti stěžovali celkem sedmnáctkrát.

     Ústav pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod působí od roku 2003, kdy se vyšetřování nehod oddělilo od Úřadu pro civilní letectví. Kromě zjišťování příčin nehod se zabývá vypracováním závěrů a bezpečnostních doporučení k předcházení leteckým nehodám.   

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka