Portugalsko bude jednat o privatizaci aerolinek TAP se Synergy

19.10.2012

    Lisabon 18. října (ČTK) - Portugalsko vybralo pro závěrečná jednání o prodeji problémových domácích aerolinií TAP Air Portugal firmu Synergy Aerospace, kterou vlastní brazilský podnikatel v letectví Germán Efromovich. Prodej TAP je součástí plánu prodeje majetku, ke kterému se vláda zavázala při získání záchranného úvěru 78 miliard eur (1,9 bilionu Kč) od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu.

 


    TAP má podle odhadů dluh 1,2 miliardy eur (29,7 miliardy Kč). Analytici se tak domnívají, že prodej firmy nepřinese státnímu rozpočtu příliš velký zisk, protože zisk z prodeje se bude muset použít na splacení dluhu aerolinií.

    Státní tajemník pro veřejné práce, dopravu a komunikace Sérgio Monteiro uvedl, že Portugalsko nyní bude jednat s firmou Synergy o závazné nabídce. Vláda doufá, že dokončí dohodu v prvním čtvrtletí 2013.

    Monteiro uvedl, že zájem o privatizaci projevilo deset firem, jejich jména však neposkytl. Firmy IAG, majitel British Airways, a německá Lufthansa již dříve uvedly, že se chtějí privatizace zúčastnit.

    Efromovich prostřednictvím Synergy kontroluje firmu AviancaTaca, která je jednou z předních komerčních leteckých společnosti v Latinské Americe s více než 100 trasami do 14 zemí. Podle analytiků jsou pro Synergy zajímavé hlavně trasy TAP do Brazílie, která je největší zemí v Latinské Americe a bývalou portugalskou kolonií.

    TAP vlastní 55 letadel Airbus. Loni přepravila devět milionů cestujících. Společnost loni vykázala ztrátu 76,8 milionu eur.

    Portugalsko již v rámci privatizace prodalo velké podíly ve dvou elektrárenských společnostech. Vláda rovněž připravuje prodej letištní firmy ANA, což chce stihnout ještě do konce letošního roku, napsaly agentury AP a Reuters.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka