Z amerických letišť mizí sporné tělesné skenery

26.10.2012

    New York 26. října (ČTK) - Americké úřady potichu odstraňují z největších letišť kontroverzní tělesné skenery, které při kontrole ukazují letištnímu personálu nahé tělo cestujícího v trojrozměrné podobě. Přístroje, které vyvolávaly opakované protesty ochránců lidských práv, má nahradit přijatelnější zařízení zobrazující jen obrysy těla, napsala agentura AP.

    Správa pro bezpečnost leteckého provozu oficiálně tvrdí, že výměna probíhá v zájmu rychlejšího odbavení cestujících a nesouvisí se stížnostmi na porušování lidské důstojnosti. Kritici ale doufají, že jde o první krok k úplné likvidaci rentgenových tělesných skenerů, které kromě ponižující necitlivosti vzbuzují i obavy zdravotníků.

    Přístroje jsou stahovány z newyorského Kennedyho letiště a letiště La Guardia, dále z Chicaga, Los Angeles, Bostonu, Charlotte a Orlanda. Nepřijdou ovšem do šrotu, budou umístěny na menších letištích, kde budou sloužit do doby, než se problém definitivně vyřeší.

    Americký Kongres už delší dobu bezpečnostní orgány nutí k tomu, aby se problematického zařízení zbavily. V únoru poslanci vyzvali k odstranění tělesných skenerů do letošního června, později byl termín přesunut na konec května příštího roku.

    Technici nyní pracují na zdokonaleném skeneru, kde bude obrázky vyhodnocovat počítačový program, nikoli lidská obsluha. Cestující by zároveň neměli být vystaveni rentgenovému záření, ale radiovým vlnám. Jeden exemplář takového skeneru přijde na 170.000 dolarů (3,3 milionu korun). Na 200 letištích v USA funguje nyní 800 skenerů.  

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka