Hurikán Sandy zkřížil plány řadě lidí od Hongkongu po Evropu

29.10.2012

    New York 29. října (ČTK) - Letecká doprava nad severním Atlantikem se v příštích dvou dnech z velké části zastaví. Kvůli hurikánu Sandy, který se od Karibiku blíží k východnímu pobřeží Spojených států, bylo zatím zrušeno téměř 7500 letů. Živel změnil cestovní plány lidem od Hongkongu po Evropu, aerolinky počítají se ztrátami za stovky milionů dolarů. Podle meteorologů by Sandy mohl být v USA nejhorším hurikánem za posledních 100 let.


    Severní koridor přes Atlantik patří k nejvytíženějším na světě. Omezení letů se dotklo především oblasti New Yorku a jeho tří letišť, což je v USA vůbec nejrušnější oblast letecké dopravy. Zasažena je také Filadelfie, která na příští dva dny zrušila více než 1200 letů. Podobný počet rušených letů má i letiště Newark, které je hlavní základnou United Airlines.


    Letecké společnosti American Airlines, JetBlue a Delta na nejbližší dny avizovaly, že z New Yorku nevypraví žádný spoj a žádné jejich letadlo ani do New Yorku neodletí. Už v neděli se některé aerolinky potýkaly se zpožděním, takže cestující uvízli i na řadě vzdálených letišť, například v Chicagu nebo San Francisku.


    Přerušení provozu se bude týkat i letů z České republiky. Letadlo společnosti Delta Airlines, které na pražském letišti Václava Havla přistálo pět minut po desáté hodině, už zpátky do New Yorku neodletí. Stejně tak z USA v úterý nepřiletí dopolední spoj, uvedla mluvčí letiště Eva Komedová. Úterní let zpátky do USA zatím v plánu je. Jestli ale skutečně poletí, bude záviset na počasí. Další pravidelný let mezi Prahou a New Yorkem je plánovaný na pátek. Kromě Delty žádný další dopravce z Česka do USA přímé letecké spojení neprovozuje.


    Lety do New Yorku a Washingtonu byly zrušeny z letišť v Asii a v Evropě, kde je řada lidí nucena čekat. Podle agentury AP se to týká mnoha klíčových leteckých uzlů, jako je Berlín, Paříž, Tokio či Hongkong.


    Hurikán Sandy už si cestou k pobřeží vyžádal jen na ostrovech v karibské oblasti minimálně 65 obětí na životech. Dnes ráno byl hurikán méně než 700 kilometrů od New Yorku, kam by měl dorazit nejpozději v úterý. V oblasti se patrně srazí se zimní bouří, která se tam blíží od západu, ničivou sílu živlu pak ještě umocní příliv mrazivého vzduchu od severu.


    Podobná směsice atmosférických vlivů se podle meteorologů nevyskytuje často. V USA proto hurikán přejmenovali na "Frankenstorm" a experti čekají katastrofické dopady na území v délce až 1200 kilometrů od pobřeží až po velká kanadská jezera.

 

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka