Finsko a Švédsko se chtějí společně zapojit do obrany Islandu

30.10.2012

    Helsinky 30. října (ČTK) - Neutrální severské státy Finsko a Švédsko se chtějí v roce 2014 podobně jako Česká republika zapojit do ochrany islandského vzdušného prostoru, a to společně. Zejména ve Finsku se proti staví opozice a obyvatelstvo, uvedla agentura APA.


    Spojenci se v ochraně vzdušného prostoru Islandu, který nemá vlastní armádu, každého čtvrtroku střídají. Do roku 2006 garantovaly bezpečnost vzdušného prostoru Islandu Spojené státy.


    "Finsko bude informovat vládu Islandu, že jsme ochotni v roce 2014 účastnit se střežení islandského vzdušného prostoru společně se Švédskem," řekl dnes podle agentury Reuters finský konzervativní premiér Jyrki Katainen na setkání představitelů severských zemí v Helsinkách.


    Podrobnosti nasazení vzdušných sil ještě musejí být dohodnuty s NATO, jehož zakládajícím členem Island je.


    Chránit nebe nad Islandem mají koncem roku 2014 také stíhačky Jas-39 Gripen české armády. Tyto pronajaté stroje švédské výroby v těchto měsících střeží už podruhé vzdušný prostor nad pobaltskými státy.


    Ve Finsku, které s NATO spolupracuje prostřednictvím programu Partnerství pro mír, naráží chystaná účast země na obraně Islandu na značný odpor. Většina obyvatel ji odmítá a proti se v parlamentu vyslovila i opozice. Podle nich to bude drahé a bez užitku.


    Podle dnes zveřejněného průzkumu veřejného mínění je proti takové účasti 42 procent Finů a pro se jich vyslovilo jen 22 procent. V zemi jde o velmi citlivé téma i kvůli obavám z narušení neutrality a z vyprovokování sousedního Ruska.


    Naopak ve Švédsku minulý týden opoziční sociální demokraté účast země na ochraně islandského vzdušného prostoru podpořili.

 

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka