Tržby za letenky se v ČR stále nevrátily na předkrizovou úroveň

30.10.2012

    Praha 30. října (ČTK) - Prodej letenek v tuzemsku se z krize stále nevzpamatoval. I přes razantní letošní růst jsou zatím tržby za prodané letecké doklady stále nižší než v období před rokem 2008, řekl ČTK Josef Trejbal, ředitel společnosti Asiana, která je dlouhodobě druhým nejsilnějším hráčem na trhu s leteckými doklady. Lídrem českého trhu je Student Agency, mezi velké hráče v Česku dále patří American Expres a Čedok.


    Tržby z prodeje letenek v Česku za prvních devět měsíců letošního roku meziročně vzrostly zhruba o šest procent na téměř 7,7 miliardy korun. S výjimkou září vychází prodejní výsledky za jednotlivé měsíce letošního roku ve srovnání s loňskem vždy lépe, uvedl Trejbal. Téměř šestiprocentní propad v posledním měsíci, ke kterému jsou k dispozici úplná data, je ale způsoben spíše nižším počtem pracovních dní ve srovnáním s loňskem než změnou prodejních trendů. Naznačují to předběžné údaje za říjen, které prodejcům opět slibují růst tržeb, dodal.


    V Česku nyní prodává letenky 149 agentur, uvedl Roman Orlík, zástupce mezinárodní asociace leteckých dopravců IATA, která akreditace pro prodej letenek uděluje. Tito prodejci podle odhadů představují zhruba tři čtvrtiny celkového trhu. Část leteckých dokladů totiž prodávají letecké společnosti přímo, do statistik asociace se rovněž nepromítají charterové lety, které prodávají cestovní kanceláře.


    Trh s letenkami je v Česku podle ředitele komunikace Student Agency Aleše Ondrůje velice stálý a jednotliví prodejci si své pozice v žebříčku prodejů dlouhodobě drží. Student Agency na něm fakticky zaujímá první i třetí pozici. Trojku trhu, agenturu Orbix, která se zaměřuje na prodej leteckých dokladů firemním zákazníkům, totiž stejně jako Student Agency vlastní brněnský podnikatel Radim Jančura.


    Pořadí prodejců leteckých dokladů podle hrubých tržeb za období leden- září 2012

Pořadí Název   Podíl na trhu v procentech
1. STUDENT AGENCY   16,12
2. ASIANA   13,82
3. ORBIX   7,03
4. AMERICAN EXPRES   5,84
5. ČEDOK   5,36
6. HOGG ROBINSON   4,66
7. BCD TRAVEL   4,49
8. CARLSON WAGONLI   3,51
9. THOMAS COOK   3,45
10. PELICANTRAVEL   2,67


    Pořadí prodejců leteckých dokladů podle počtu prodaných letenek za období leden- září 2012

Pořadí Název Podíl na trhu v procentech
1. STUDENT AGENCY 18,75
2. ASIANA 14,96
3. ORBIX 7,32
4. ČEDOK 4,92
5. HOGG ROBINSON 4,54
6. BCD TRAVEL 4,45
7. AMERICAN EXPRES 4,19
8. CARLSON WAGONLI 3,26
9. PELICANTRAVEL 3,25
10. THOMAS COOK 3,17


    Zdroj: IATA, ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka