Poláci chtějí, aby havárii u Smolenska šetřila mezinárodní komise

01.11.2012

    Varšava 1. listopadu (ČTK) - Skoro dvě třetiny Poláků si přejí, aby leteckou katastrofu prezidentského speciálu u západoruského Smolenska vyšetřovala mezinárodní komise. Více než třetina lidí, kteří se zúčastnili průzkumu agentury Millward Brown pro televizi TVN24, věří, že v případě této tragédie před dvěma a půl lety mohlo jít o atentát.

    Šestapadesát procent dotázaných si myslí, že o plánovaný čin nešlo, osm procent lidí řeklo, že neví.

    Letoun s někdejším konzervativním prezidentem Lechem Kaczyńským a dalšími 95 lidmi na palubě se zřítil 10. dubna 2010 u letiště v ruském Smolensku, když se pokoušel přistát za špatného počasí. Havárii nikdo nepřežil.

    Podle 63 procent respondentů by tuto událost měla vyšetřit mezinárodní komise, nepřeje si to naopak 33 procent lidí.

    Smolenská katastrofa se tento týden v Polsku znovu dostala do středu pozornosti poté, co list Rzeczpospolita napsal, že vyšetřovatelé na vraku letounu našli stopy výbušnin. Vojenští prokurátoři ale informaci popřeli a označili ji za chybnou. Rzeczpospolita se pak za svou zprávu omluvila a uvedla, že mohlo jít o výbušniny nebo také ne.

    Část Poláků, hlavně ti, kteří mají názorově blízko k národně-konzervativní straně Právo a spravedlnost Jaroslawa Kaczyńského, je přesvědčena o tom, že nešlo o neštěstí, ale o atentát. Mají ho podle nich na svědomí Rusové, kteří se chtěli zbavit prezidenta hájícího polské národní zájmy. Prezident Lech Kaczyński byl bratr-dvojče Jaroslawa Kaczyńského.

    "Ty všechny věci, které popsala Rzeczpospolita, potvrzujeme, máme svoje zdroje," řekl ve středu bez dalších podrobností mluvčí Práva a spravedlnosti Adam Hofman.   

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Katastrofa Tu-154

Odpovědět

Datum : 01.11.2012 17:45, Vložil : Zdeněk Josefík

Katastrofu si od A do Z zavinili sami Poláci - problém je jen v tom, že si to neumí, nebo nechtějí přiznat.

Všechny komentáře

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka