Čínský státní fond koupil deset procent v letišti Heathrow

02.11.2012

    Peking 1. listopadu (ČTK) - Čínský státní investiční fond China Investment Corp. (CIC) koupil podíl deset procent v provozovateli londýnského letiště Heathrow, které je nejvytíženějším letištěm v Evropě. Finanční detaily transakce firma nezveřejnila. Podle jednoho z prodejců CIC zaplatil za podíl 725,8 milionu USD (14,1 miliardy Kč).

    Podíl 49,99 procenta v provozovateli letiště Heathrow vlastní španělská firma Ferrovial. Ta již ve středu oznámila, že prodala podíl 5,72 procenta firmě Stable Investment Corp., která je dceřinou společností CIC, za 257,4 milionu liber (8,1 miliardy Kč). Ferrovial uvedl, že fond koupil rovněž akcie od dalších akcionářů a celkem za podíl deset procent zaplatil 725,8 milionu dolarů.

 


    Fond CIC vznikl v roce 2007 a má na starosti část z obrovských devizových rezerv země v objemu několika bilionů dolarů. Vláda doufá, že díky fondu na rezervách více vydělá. Investuje převážně do malých podílů ve veřejně obchodovaných společnostech, aby se vyhnul politickému tlaku v zahraničí, v poslední době však začíná činit větší přímé investice.

    Šéf fondu loni oznámil, že chce začít investovat do energetických, vodních, dopravních a dalších infrastrukturních projektů v USA a Evropě. V lednu koupil podíl 8,7 procenta v londýnské vodohospodářské firmě Thames Water Utilities za 276 milionů liber. Investoval rovněž do francouzské ropné a plynárenské skupiny GDF Suez, ruského těžaře Polyus Gold, australského provozovatele mýta Horizon Roads a energetických, lodních a dalších firem v Jihoafrické republice, Kanadě, Vietnamu a Brazílii, napsaly agentury AP a Reuters.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka