Lobkowicz rozoral letiště u Mělníka, nárokuje si tamní pozemky

07.11.2012

    Mělník 5. listopadu (ČTK) - Polní letiště v Hoříně u Mělníka se o víkendu změnilo v oraniště. Přistávací plochu i příjezdovou cestu nechal v sobotu rozorat majitel mělnického zámku Jiří Jan Lobkowicz, který považuje pozemky za svůj majetek. Vzniklou škodu odhaduje jeden z provozovatelů areálu letiště Dalibor Řehák až na pět milionů korun. Letiště je podle něj nejméně na rok mimo provoz.

    Předseda leteckého klubu Mělník Vítězslav Juříček v sobotu událost nahlásil policii. Kolem 14:00 byly na místě podle jeho svědectví dva traktory, které na pokyn Lobkowicze rozoraly tři čtvrtiny přistávací plochy a příjezdovou cestu. Současně stroje odstranily panely z příjezdové cesty. Juříček plochu nakonec nechal označit, aby na ní letadla nepřistávala.

    Mělnický odbor dopravních a správních agend v pondělí Lobkowiczovi nařídil okamžitě obnovit stav před zásahem. Odůvodňuje to faktem, že parcela 437/I od roku 1986 slouží jako veřejná komunikace a přístupová cesta, která obsluhuje letiště Hořín.

    Existenci letiště ale popírá v oficiálním vyjádření Lobkowicz. "Pozemky, o něž se tu jedná, nejsou předmětem žádného soudního řízení ohledně vlastnictví k těmto pozemkům a jsou již bezmála dvacet let v mém vlastnictví. Po celou tu dobu je mám zapsány v katastru nemovitostí... Přísluší k zemědělskému půdnímu fondu! Na těchto pozemcích není situováno žádné letiště!... Žádná přistávací plocha ani rozorána být nemohla, neboť zde fakticky žádná neexistuje," stojí ve vyjádření Lobkowicze. Panelová cesta podle něj není a nebyla pozemní komunikací v pravém slova smyslu, protože panely ležely na jeho orné půdě.

    V roce 2004 pozemky letiště od Agropodniku Mělník koupili Dalibor Řehák a provozovatel firmy Aerocentrum Lubomír Ogurčák. O rok později se o ně začali soudit, protože je mezitím Pozemkový fond přiřkl Lobkowiczovi. Nejvyšší soud vloni pravomocně rozhodl v jejich prospěch o oplocených areálech na letišti, vlastnictví pozemku příjezdové cesty a přistávací plochy ale dosud vyřešeno nebylo, uvedl Ogurčák. Lobkowicz je sice uveden jako majitel dotčených pozemků, ale u jeho jména v poznámce stojí, že je v soudním sporu, čili s nimi nemůže nakládat, podotkl. Řehák i Ogurčák nyní chystají žalobu.

    "(Ogurčák) neplatil žádné nájemné ani z mých, ani ze státních pozemků, ačkoli je přes deset let neoprávněně užíval ke svým obchodním aktivitám. Navíc licenci k provozování heliportu - na mé půdě! - obdržel od státních úřadů na základě falešných informací a dokumentů. Oba tyto případy v pravý čas rozřeší nezávislý soud a příslušné státní úřady," napsal potomek šlechtického rodu Lobkowicz.

Zdroj ČTK
 

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka