MD chce zmírnit podmínky pro poskytování letištních služeb

12.11.2012

    Praha 11. listopadu (ČTK) - Ministerstvo dopravy se chystá ulevit malým letištím při poskytování letištní informační služby (AFIS), která pilotům radí v případě mimořádných událostí při přibližování a přistání na letišti. Podle nových podmínek EU by letiště například musela dokupovat novou techniku, uzavírat pojištění či zajistit bezpečnost provozu před případným teroristickým útokem. Pro řadu zejména malých letišť by to ale znamenalo neúnosné náklady, uvedlo ministerstvo v materiálu vyhlášky, kterou chce zavést novou kategorii podobnou AFIS, ale bez povinnosti splnit nové podmínky EU. 
 
    "Chceme právní úpravu změnit tak, aby na jednu stranu odpovídala požadavkům evropského práva a na druhou stranu aby umožnila praktické fungování zejména menších aeroklubových letišť," řekl ČTK Tomáš Pustina z odboru civilního letectví ministerstva dopravy, který se na vzniku vyhlášky podílel. Nově zavedená kategorie, která by se měla nazývat poskytování informací známému provozu, bude podávat podobné informace jako AFIS, nebude ale zatížena nárůstem administrativních úkonů a novými náklady pro letiště. Zároveň podle ministerstva nehrozí, že by se s jejím zavedením měla jakkoliv snížit bezpečnost letového provozu. 
 
    Nyní existují dvě kategorie informačních služeb, které letiště pilotům poskytují. Na velkých letištích je poskytována služba řízení letového provozu, kdy piloti letadel dostávají přesné informace o tom, kudy a jak se mají k letišti přibližovat. U kategorie AFIS mají rady informativní charakter. Pilot se například může dozvědět o pohybu na přistávací ploše letiště, nebo získá informace o zhoršených meteorologických podmínkách. Odpovědnost za případnou nehodu ale spočívá na pilotovi. 
 
    V Česku se nachází podle informací umístěných na internetových stránkách ministerstva dopravy zhruba stovka letišť. Většinou jde o malá vnitrostátní letiště určená pro sportovní létání, která jsou vlastněná aerokluby. Právě pro ně je určena nová kategorie. 
 
Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

konečně

Odpovědět

Datum : 13.11.2012 02:20, Vložil : Robinson 22

Konečně se něco děje pro nás pro piloty a potažmo pro Čechy...konečně státní správa reaguje na něce,co zde může časem zabít létání pro obyčejné lidi....létání je čím dál finančně náročnější a v této době čím dál víc bude.Nestává se často,že by státní správa myslela dopředu na obyčejné lidi......pokud tedy se ULL,případně PPL a CPL,ATPL piloti létající na těch aeroklubových letištích považují za obyčejné lidi.

Všechny komentáře

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka