SAS se již dohodly s většinou odborových svazů na úsporách

19.11.2012

    Kodaň 19. listopadu (ČTK) - Problémovým skandinávským aerolinkám SAS se podařilo dohodnout s většinou odborových svazů na plánovaných úsporách, které mají odvrátit hrozící bankrot aerolinek a zajistit jejich dlouhodobou budoucnost. S dohodou již souhlasila většina odborových svazů pilotů a palubního personálu, aerolinky se zatím ještě nedohodly s odborových svazem zaměstnanců palubního personálu v Dánsku.

    Aerolinky musí přesvědčit odbory o tom, že potřebují snížit počet zaměstnanců, mzdy a penze. Tyto kroky jsou důležitou součástí restrukturalizační dohody s věřiteli a jsou nutné k získání úvěru 3,5 miliardy švédských korun (10,3 miliardy Kč) od vlád a šesti bank, bez kterého aerolinky nebudou moci dále pokračovat v provozu.

    Mluvčí Elisabeth Manziová uvedla, že podpis nové kolektivní dohody zatím odmítl odborový svaz zaměstnanců palubního personálu v Dánsku CAU. Bližší informace však neposkytla, tedy ani důvody, proč odborový svaz podpis odmítá. Manziová upozornila, že vedení SAS může přikročit k restrukturalizačnímu plánu pouze v případě, že s ním bude souhlasit všech osm odborových svazů.

    Společnost od roku 2007 ani jednou nevykázala celoroční zisk. Firma, která loni přepravila přes 27 milionů cestujících, se potýká s ostrou konkurencí nízkonákladových leteckých přepravců, jako jsou například aerolinie Ryanair či regionální Norwegian Air Shuttle.

    SAS svůj restrukturalizační plán představily minulý týden. Jeho součástí je snížení mezd o 17 procent a snížení počtu zaměstnanců na zhruba 9000 ze současných 15.000, převážně prodejem některých divizí. Cílem aerolinek je snížit náklady o zhruba tři miliardy SEK ročně. Za leden až září její náklady na mzdy a další provozní náklady činily zhruba 30 miliard SEK.

    Podle agentury Reuters obavy z možného bankrotu zvyšují i poslední kroky aerolinek. SAS v neděli oznámily posádkám, že letadla musí vždy odlétat s plnou nádrží, aby se mohly v případě potřeby vrátit domů. Aerolinky také vyplácejí posádkám v hotovosti peníze na jejich přenocování v hotelích v zahraničí.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka