Slovenská firma má desítku zájemců z ČR o let do kosmu

20.11.2012

    Bratislava 19. listopadu (ČTK) - Desítku zájemců z Česka a další pětici ze Slovenska o let do vesmíru má slovenská cestovní kancelář Barbette Affairs, která je výhradním zástupcem americké společnosti Space Expeditions Corporation (SXC) pro střední a jihovýchodní Evropu. Jedním z prvních pasažérů by se měl stát slovenský podnikatel Roman Grešák. Novinářům to dnes řekl jednatel Barbette Affairs Marián Kolenčík.

 


    Americká firma hodlá odstartovat projekt vesmírní turistiky v roce 2014, stroj na lety pro pilota a jednoho turistu plánuje představit na jaře příštího roku. Zhruba hodinu trvající let, během něhož letoun vystoupá ze základny v Mohavské poušti v USA nebo z karibského ostrova Curaçao do výše 103 kilometrů nad zemský povrch, přijde včetně potřebné přípravy turisty na 95.000 dolarů (1,9 milionu korun).

    "Z České republiky je celkem slušný zájem. Ze Slovenska je kolem pěti zájemců. Dvě třetiny z nich nejsou možná milionáři nebo miliardáři. Jsou to lidé chtiví adrenalinu," poznamenal Kolenčík. Pokud by se zájem Čechů o lety do vesmíru po očekávaném snížení cen v budoucnu ještě zvýšil, cestovní kancelář by podle Kolenčíka zřídila v Česku svou pobočku.

    SXC není jedinou firmou, která připravuje komerční lety do vesmíru. Například příštím roce chce s turistickými cestami do kosmu začít společnost Virgin Galactic miliardáře Richarda Bransona.

    Kromě podnikatele Grešáka firma další zájemce o let do vesmíru nejmenovala. Grešák, který se věnuje kromě jiného výrobě šperků, si chce výletem do kosmu rozšířit sbírku zážitků. "Zkoušel jsem už leccos, různé druhy adrenalinu - od všech možných typů letadel, stíhačku, vrtulník. Rád se potápím. Připadá mi, že (let do vesmíru) potřebuji, aby to bylo kompletní," řekl Grešák novinářům během představení nabídky letů do kosmu.

    První slovenský kosmonaut Ivan Bella doplnil, že vesmírní turisté budou mít z letu podobný zážitek jako profesionální astronauti. "Naopak mohou se vyhnout negativním dopadům dlouhodobějšího pobytu v kosmu, jako například bolestem hlavy," řekl.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka