Aerolinky SAS odvrátily bankrot, odbory souhlasí s úsporami

20.11.2012

    Kodaň 19. listopadu (ČTK) - Problémové skandinávské aerolinky SAS se dohodly se všemi osmi odborovými svazy na plánovaných úsporách. Odvrátily tak hrozící bankrot. Informovala o tom dnes dánská a norská média. Jako poslední poskytl souhlas s úsporami dánský svaz zaměstnanců palubního personálu.

 


    Aerolinky musely přesvědčit odbory o tom, že potřebují snížit počet zaměstnanců, mzdy a penze. Tyto kroky jsou důležitou součástí restrukturalizační dohody s věřiteli a jsou nutné k získání úvěru 3,5 miliardy švédských korun (10,3 miliardy Kč) od vlád a šesti bank. Bez těchto peněz by aerolinky nemohly pokračovat v provozu.

    Společnost od roku 2007 ani jednou nevykázala celoroční zisk. Firma, která loni přepravila přes 27 milionů cestujících, se potýká s ostrou konkurencí nízkonákladových leteckých přepravců, jako jsou například irské aerolinie Ryanair či regionální Norwegian Air Shuttle.

    SAS svůj restrukturalizační plán představily minulý týden. Jeho součástí je snížení mezd o 17 procent a pokles počtu zaměstnanců na zhruba 9000 ze současných 15.000, převážně prodejem některých divizí. Cílem aerolinek je snížit náklady o zhruba tři miliardy SEK ročně. Za leden až září náklady firmy na mzdy a další provozní náklady činily zhruba 30 miliard SEK.

    Podle agentury Reuters obavy z možného bankrotu zvyšují i poslední kroky aerolinek. SAS v neděli oznámily posádkám, že letadla musí vždy odlétat s plnou nádrží, aby se mohla v případě potřeby vrátit domů. Aerolinky také vyplácejí posádkám v hotovosti peníze na jejich přenocování v hotelích v zahraničí.   

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka