Liberec bude nabízet letiště, možná prodá i technické služby

22.11.2012

    Liberec 21. listopadu (ČTK) - Liberecká radnice bude hledat kupce pro letiště, zvažuje i prodej Technických služeb města Liberce. Odhadem by mohlo město dohromady získat kolem 200 milionů korun. Novinářům to dnes řekl ekonomický náměstek primátorky Jiří Šolc (Liberec občanům).

    Letiště chtěla radnice prodat už letos. Příjmy se ale vyvíjely dobře, a tak od záměru vedení města ustoupilo. Příští rok ale podle Šolce jinou možnost nemají. V polovině roku totiž bude muset splatit starý dluh, který měl sice původně sloužit jen jako překlenovací při přijímání evropských dotací, radnice si z něj ale brala peníze i na spoluúčast. "V červenci 2013 tam bude zub ve výši asi 70 milionů korun," uvedl Šolc. Prodejem letiště by radnice mohla získat až 100 milionů korun. "Minimálně jeden zájemce vypadá poměrně vážně," uvedl Šolc.

    Zda se budou prodávat i technické služby, rozhodnou zastupitelé na konci listopadu. "Mění se zásadním způsobem soutěžní právo. To, že máme ve vlastnictví technické služby, je fajn, my jim ale nemůžeme napřímo dát žádné zakázky. Takže debata, zda je vlastnit, je na pořadu dne," uvedl Šolc. Město si už firmu nechalo ocenit, její hodnota je 85 až 100 milionů korun. Peníze z prodeje by radnice dala do rezervního fondu.

    Technické služby mají s radnicí uzavřenou dlouhodobou smlouvu na údržbu zeleně i na letní a zimní úklid. Podle primátorčina náměstka Lukáše Martina (ČSSD) jde o zakázky za 100 milionů korun ročně. Výnosy z běžné činnosti loni překročily 141 milionů korun, meziročně tak klesly o více než 60 milionů korun. Loni firma se zhruba 150 zaměstnanci hospodařila se ztrátou 6,6 milionu korun. Základní kapitál technických služeb je 126 milionů korun.

    U prodeje letiště si bude Liberec klást několik omezujících podmínek, aby tam budoucí majitel musel zachovat letiště. Předkupní právo navíc bude mít radnice 20 let. U technických služeb se budou zvažovat tři varianty - prodej části akcií, celé společnosti a fúze.

    Liberec se bude v příštím roce jen obtížně vyrovnávat se svými závazky. Opoziční strana Změna pro Liberec dokonce tvrdí, že stotisícovému městu hrozí nucená správa, neboť nebude schopné je splatit. "Kritický bude zejména první půlrok. Podle našeho odhadu bude muset město zaplatit do června mezi 150 až 200 miliony korun za odložené splátky z letošního roku a úvěr," uvedl ekonomický expert Změny Jaromír Baxa. Náměstek Šolc jeho tvrzení už dříve přirovnal ke člověku, kterému kvůli rýmě vyhrožují smrtí.

    Krajské město je známé svým vysokým zadlužením, na konci loňského roku dlužilo bezmála 2,118 miliardy korun. Liberec před třemi lety refinancoval své dluhy vydáním dluhopisů za dvě miliardy korun, aby snížil splátky i náklady na úvěry a zátěž rozložil. Loni tak na splácení půjček a dluhopisů vydal více než 240 milionů korun a dalších sto milionů zaplatil na úrocích. V chystaném rozpočtu pro příští rok Šolc očekává příjmy 1,339 miliardy korun.  

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka