Ruská nosná raketa byla poškozena při transportu na Bajkonur

26.11.2012

    Moskva 26. listopadu (ČTK) - Vážné škody utrpěla při přepravě na kazašský kosmodrom Bajkonur ruská nosná raketa Proton, která byla nedostatečně připevněna k železničnímu podvozku. Raketa, která měla koncem prosince vynést na oběžnou dráhu mexickou komunikační družici Satmex, se musí vrátit do Moskvy k opravě. Oznámily to dnes zdroje z ruské agentury Roskosmos.

    Na poškození přišli pracovníci kosmodromu až v okamžiku, kdy nosná raketa dorazila do Bajkonuru. První stupeň je na dvou místech poškozen a musí se vrátit k opravě. Mexický satelit vynese do kosmu náhradní raketa, která byla z moskevského výrobního závodu již vypravena. Termín startu prý není ohrožen.

    Roskosmos má v plánu do konce roku uskutečnit ještě dva starty nosných raket Proton. Kromě mexického satelitu Satmex má být vyvedena na oběžnou dráhu i ruská spojovací družice Jamal-402.

    Přeprava raket z Moskvy do vzdáleného Bajkonuru je občas riziková, což naposledy potvrdil incident z července 2010. Železničáři tehdy špatně odhadli šířku kontejneru, v němž se převážela nosná raketa ke startu do Kazachstánu. Při míjení s protijedoucím vlakem došlo ke srážce, která způsobila škody na raketě ve výši deseti milionů rublů.  

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka