Přerov uvolní dva miliony na letiště, jeho osud je stále nejistý

27.11.2012

    Přerov 26. listopadu (ČTK) - Přerovští radní se rozhodli znovu podpořit projekt přerovského regionálního letiště a z rozpočtu města chtějí uvolnit dva miliony korun. Vkládání peněz do nejistého projektu už dříve kritizovala opozice, budoucnost vojenského letiště je totiž stále nejistá. Armáda trvá na tom, že vojenských letišť je nadbytek, konečné slovo o osudu přerovské vrtulníkové základny však dosud nepadlo. Podle zástupců města jdou peníze na chod akciové společnosti, investice do letiště se nyní zastavily.

    Loni vedení Přerova uvolnilo na projekt regionálního letiště v Bochoři u Přerova osm milionů korun. "Dva miliony korun jsou určeny na provoz akciové společnosti Regionální letiště Přerov. Na provoz této obchodní společnosti se Přerov podílí společně s Olomouckým a Zlínským krajem," řekl na dotaz ČTK přerovský primátor Jiří Lajtoch (ČSSD). Podle něj se nyní pracuje na převodu majetku letiště, spolupráce s armádou je však pomalá. "I z tohoto důvodu jsme se dohodli, že nebudeme jitřit situaci, a nebudeme proto dávat žádné prostředky na investice," doplnil Lajtoch.

    Vedení Přerova se chce znovu obrátit na ministra obrany. Čekalo na nové vedení Olomouckého kraje, aby znovu vyvolalo jednání o osudu tohoto letiště. "Chceme vědět, jak to bude, zda armáda počítá se zeštíhlením letiště nebo s jeho úplným zastavením. Zatím to tak nevypadá, jsou tam vojenské opravárenské závody. Armáda analyzuje situaci a hledá možnosti jeho využití," dodal Lajtoch.

    O zrušení vojenského letiště v Přerově uvažuje ministerstvo obrany už několik let kvůli úsporám, podle bílé knihy obrany se ukázalo jako nejméně potřebné. Rozhodnutí o jeho osudu se však stále odkládá. V nejistotě tak jsou i stovky jeho zaměstnanců. "Pořád je stav neměnný. Platí to, že podle bílé knihy máme příliš vojenských letišť a jejich počet by se měl snížit. Zatím tato otázka není vyřešena, vláda se tím nezabývala, žádné rozhodnutí týkající se Přerova nebo jiného letiště dosud nepadlo," řekl dnes ČTK mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

    Případný odchod armády z vrtulníkové základny by projekt smíšeného regionálního letiště Přerov, které před dvěma lety získalo licenci pro civilní lety, zkomplikoval. Přerov společně s Olomouckým i Zlínským krajem doufá, že by se i po případném odchodu vojáků armáda na projektu alespoň částečně podílela. Svůj postoj stvrdili jejich zástupci již loni v září také v memorandu. Letiště podle nich zkvalitní dopravní infrastrukturu v regionu a bude významnou službou pro podnikatele, investory, obyvatele i pro rozvoj cestovního ruchu.

    Přerov do jeho projektu od roku 2009 investoval 12 milionů korun.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Re: Přerov

Odpovědět

Datum : 29.11.2012 14:52, Vložil : Flymag

Děkuji za upozornění, fotku jsme nahradili správnou

Přerov

Odpovědět

Datum : 28.11.2012 20:18, Vložil : čtenář

.........Zatím to tak nevypadá, jsou tam vojenské opravárenské závody.-LEŽ A fotka to samé. To není Přerov (tedy LKPO)

Všechny komentáře

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka