Německá pionýrka ženského létání Beinhornová se dožila stovky

27.11.2012

    Ottobrunn (Německo)/Praha 27. listopadu (ČTK) - Před pěti lety, 28. listopadu 2007, zemřela ve věku rovných 100 let německá pilotka Elly Beinhornová. Jako jedna z průkopnic ženského létání se proslavila ve třicátých letech minulého století sérií dálkových přeletů.

 


    Pilotní průkaz získala tehdy jednadvacetiletá Beinhornová v roce 1928. O pouhé tři roky později podnikla svůj první mezikontinentální let. Cesta do západní Afriky se jí přitom málem stala osudnou. Při zpáteční cestě jí totiž vysadil motor a ona musela nouzově přistát na Sahaře.

    Ani tento dramatický zážitek Beinhornovou od létání neodradil. V prosinci 1931 se vydala na etapový let do Austrálie, odkud byl její stroj přepraven lodí do Panamy a po opětovném smontování s ním přeletěla do argentinského Buenos Aires. Tento kousek učinil z Beinhornové německou národní hrdinku a vynesl jí prestižní Hindenburgův pohár.

    V roce 1933 přeletěla Elly Beinhornová africký kontinent od severu k jihu a zpět. Následující rok podnikla vzdušnou cestu z Panamy do Spojených států a v roce 1935 ustavila nový světový rekord, když během 24 hodin překonala vzdálenost 3470 kilometrů.

    Z českého pohledu stojí za připomenutí, že Beinhornová navštívila v září 1935 brněnský autodrom, kde se seznámila se svým prvním manželem, německým automobilovým závodníkem Berndem Rosemeyerem.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka