Ve Francii se čeká verdikt odvolacího soudu k havárii Concordu

29.11.2012

    Paříž 28. listopadu (ČTK) - Francouzský odvolací soud má dnes rozhodnout o odpovědnosti za havárii letounu Concorde společnosti Air France v roce 2000 nedaleko Paříže. Neštěstí tehdy nepřežilo 113 osob.

    Podle soudu první instance je za nehodu odpovědná americká letecká společnost Continental Airlines. Z křídla jejího letadla startujícího před havarovaným Concordem, totiž spadla na dráhu kovová lamela, jež se pak odrazila od kol Concordu a prorazila letadlu palivovou nádrž. Následkem toho letoun začal hořet a zřítil se.

    Continental Airlines byla v roce 2010 odsouzena k zaplacení milionu eur odškodného francouzským aeroliniím a dalších 200.000 eur jako pokutu.

    Katastrofa vedla k ukončení provozu concordů, které byly jedinými nadzvukovými dopravními letadly v dlouhodobém běžném provozu. Byly ovšem extrémně nákladné kvůli vysoké spotřebě pohonných hmot. Při poměrně vysoké ceně letenek si stroje, kterých se vyrobilo jen 20 kusů, získaly pověst exkluzivních letounů pro transkontinentální přepravu "horních deseti tisíc".

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka