Bezpečnostní rada státu probere budoucnost gripenů v armádě

03.12.2012

    Praha 3. prosince (ČTK) - Bezpečnostní rada státu se dnes bude zabývat budoucností stíhacího letectva. Ministr obrany Alexandr Vondra představí výsledky jednání se švédskou stranou o možnosti prodloužit pronájem stíhaček Gripen. Poslední švédská nabídka je podle něj zhruba o miliardu korun výhodnější oproti letní nabídce. Kvůli její podobě tehdy premiér Petr Nečas (ODS) označil švédský přístup za nevstřícný.

    Podle Vondry nelze říct, že čeští piloti budou pokračovat na stíhačkách Jas-39 Gripen. O tom, zda vláda prodlouží pronájem, nebo vypíše nový tendr, bude kabinet teprve rozhodovat.

    Podle informací ČTK obsahuje poslední švédský návrh tři varianty pronájmu. První počítá s pronájmem na další tři roky za více než pět miliard korun. Druhá varianta představuje pronájem na pět let za téměř osm miliard a třetí varianta obsahuje nabídku na desetiletý pronájem za více než 14 miliard korun.

    Pronájem 14 švédských stíhaček za 19,6 miliardy korun v roce 2004 schválila vláda Vladimíra Špidly. Smlouva vyprší na konci roku 2014. Česká vláda už deklarovala úmysl i nadále zajišťovat ochranu vzdušného prostoru vlastními prostředky.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka