Piloti a členové posádek letadel v EU chtějí 22. ledna stávkovat

03.12.2012

    Brusel 30. listopadu (ČTK) - Piloti a další členové posádek letadel v Evropě plánují na 22. ledna jednodenní stávku. Zaměstnanci požadují zlepšení pracovních podmínek, které jsou podle nich v současnosti nebezpečné a zvyšují riziko nehod. Oznámily to dnes ve svém prohlášení Evropské sdružení zaměstnanců letových posádek (ECA) a Evropská federace zaměstnanců v dopravě.

    Zaměstnanci chtějí delší přestávky a méně hodin v práci. Únava pilotů je častým důvodem nehod. Ve Spojených státech se tento problém téměř vytratil od zavedení nových podmínek, které prodloužily dobu odpočinku. Podle obou zájmových skupin Evropská agentura pro leteckou bezpečnost EASA neučinila dost pro zlepšení podmínek zaměstnanců, proto jsou nuceni vyhlásit stávku.

    Evropská unie podle dnešního prohlášení zaostává za Spojenými státy v zavádění přísnějších standardů. USA po nehodě v roce 2009 znovu přezkoumaly pracovní dobu posádek a loni v reakci na to zavedly nová pracovní pravidla, v rámci kterých nyní piloti létají méně hodin a mají delší přestávky mezi směnami. Evropští piloti požadují od EU stejné změny.

    EASA v říjnu navrhla nová pravidla, ty však podle svazů nejsou dostačující. Nově navržená pravidla mají být v EU přijatá v létě 2013, ale musí je ještě přezkoumat Evropské komise, výkonné orgány EU a
schválit členské země.

    Svazy zastupují více než 38.000 pilotů a 100.000 členů posádek letadel v Evropě, napsala agentura Reuters.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka