Írán se prý zmocnil amerického bezpilotního letounu

04.12.2012

    Dubaj 4. prosince (ČTK) - Írán se údajně nedávno ve svém vzdušném prostoru zmocnil amerického bezpilotního letadla. Oznámily to tiskové agentury s odvoláním na íránská média.

    Agentura Fars bez dalších podrobností oznámila, že stroj ScanEagle shromažďoval informace nad vodami Perského zálivu a pronikl přitom do íránského vzdušného prostoru. Tam ho zachytila námořní
jednotka revolučních gard.

    V prohlášení gard zveřejněném na jejich webu Sepahnews.ir se uvádí, že "díky kontrole námořních sil byl v minulých dnech ukořistěn americký průzkumný bezpilotní stroj, který přelétal nad oblastí Perského zálivu..."

    Ani v tomto prohlášení nejsou podle agentury AFP upřesněny okolnosti, za jakých se Íránci stroje "zmocnili", ani místo a přesné datum.

    Velitel námořních sil revolučních gard admirál Alí Fadaví upřesnil, že šlo o malý stroj typu ScanEagle. "Ty jsou obvykle vypouštěny z amerických válečných plavidel," prohlásil.

    ScanEagle vyrábí společnost Boeing. Podle informací na její webové stránce je tento typ 1,2 metru dlouhý a má třímetrové rozpětí křídel.

    Íránská bojová letadla se počátkem listopadu pokusila sestřelit nevyzbrojený americký bezpilotní letoun v mezinárodním vzdušném prostoru, avšak nepodařilo se jim ho zasáhnout.

    Přesně před rokem Írán oznámil, že se zmocnil amerického bezpilotního špionážního letadla RQ-170 Sentinel. Teherán tehdy tvrdil, že letoun nad východní oblastí Íránu sestřelil, nebo poslal k zemi pomocí elektronických přístrojů. USA tomu ale neuvěřily a označily za příčinu zřícení stroje kombinace chyby pilota dálkově řízeného letadla a mechanické závady. Stroj, který byl na špionážní misi CIA nad Íránem, se zřítil a zřejmě byl opět složen dohromady. Poté byl vystaven v Teheránu.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka