Třistapadesátka na „mučidlech“

06.12.2012

    Po zakončení montáže prvního letového Airbusu 350 WXB na nedávno otevřené nové montážní lince Airbusu v Toulouse je nyní „v pořadí“ trup další „třistapadesátky“. Nejde ale o další letový stroj, ale o trup A350 určený ke statickým, ale náročným pozemním lámacím testům. Náročné a dlouhé crashtesty stráví trup první vyráběné verze A-350-900 s výrobním číslem MSN5000 bez motorů, mechanizace křídla a bez vodorovných ocasních ploch, na jejichž místě bude odpovídající množství zátěže, v hangáru, dříve určeném pro zátěžové testy Airbusu 380.

 


    Hangár je na opačné straně továrního letiště než je umístěna zmíněná nově otevřená linka na výrobu „třistapadesátek“. Smyslem dlouhodobých strukturálních testů draku A350, které budou trvat celý rok, je velmi důkladně prověřit pevnostní rezervy draku a jeho odolnost proto trvalému přetížení. Drak bude dlouhodobě zatěžován na tzv. „limit load“, což odpovídá parametrům nejvyššího jednotlivého zatížení, kterého může drak stroje dosáhnout během běžného každodenního provozu.

    Dalším zkoumaným zátěžovým ukazatelem bude tzv. „Ultimate load“, což znamená, že bude tři sekundy jednorázově zatížen jedenapůlnásobkem mezního limitního zatížení, které má povoleno v technickém průkazu. Drak stroje musí zatížení vydržet, aniž by došlo k jakékoliv jeho strukturální poruše. Zajímavé že „mučidla“, do nichž bude trup upevněn, jsou v deset tisíc čtverečních metrů velkém hangáru L34 tvořena speciálním stavem z 2500 tun oceli, zakotveným do jeho podlahy speciálními podstavci. Na konstrukci je zavěšeno 240 počítačem řízených speciálních stojanů se závažími.

    Plánované používaní zátěžových prvků umožňuje během testů simulovat např. letovou situaci vybírání letounu z prudkého klesavého letu. Cílem velkých zátěžových testů, které již teď na trupu, „nataženém na mučidlech“ zajišťuje 200 pracovníků Airbusu, je zajistit, aby zátěžová data, snímaná 12000 senzory, dokázala do plánovaného vzletu prvního prototypu „třistapadesátky“ v létě 2013 zobrazit zátěž draku ve všech běžných letových režimech.

--
Pramen
www.flugrevue.de/de/luftfahrt/flugzeuge/airbus-a350-testrumpf-erreicht-testhalle.104258

--

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka