Neuron létá!

07.12.2012

    V sobotu prvního prosince se nad francouzským zkušebním letištěm vůbec poprvé objevil prototyp velmi futuristicky vyhlížejícího bezpilotního letounu. Dlouho očekávaný vzlet velmi zajímavě vyhlížejícího bezpilotního stroje UCAV, Unmanned Combat Air Vehicle Neuron trval 25 minut a letoun, jak jeho konstruktéři očekávali, ho absolvoval zcela bez problémů.

    Firmy, které se podílely na vývoji prvního evropského letounu se stíněnými výtokovými tryskami i vstupem vzduchu motoru Turboméca/Rolls Royce Adour - stroj má délku deset metrů a rozpětí dvanáct a půl metru - tedy vedoucí vývoje Dassault Aviation, Alenia Aermacchi, španělská divize EADS, řecká Hellenic Aerospace,švýcarská RUAG, Saab a Thales budou nyní se zaujetím očekávat výsledky dalších rozsáhlých letových testů, které proběhnou na zkušebním polygonu ve švédském Vidselu v roce 2014.  

    Testy výzbroje neobyčejného stroje, jehož prázdná hmotnost je pět tun, mají v témže roce proběhnout na italské střelnici Perdades. Jisté ovšem již nyní je, že i evropské letecké firmy díky úspěšnému záletu prokazatelně skvěle ovládají zdánlivě dosud jen v USA, Rusku a pravděpodobně i v Číně „patentovanou“ techniku stavby a létání se stroji s charakteristikami STEALTH.

--
Pramen
http://www.flugrevue.de/de/luftwaffe/UAV/dassault-aviation.neuron.104549.htm Erste europaischer UCAV-Testtrager fliegt

Mgr.Zdeněk Procházka

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka