Polské aerolinky LOT žádají o státní pomoc

12.12.2012

    Varšava 11. prosince (ČTK) - Polská letecká společnost LOT požádala o státní podporu, v jejíž první fázi chce získat 400 milionů zlotých (zhruba 2,5 miliardy korun). Oznámilo to dnes polské ministerstvo státního pokladu. Neupřesnilo však, jakou celkovou pomoc hodlají aerolinky od vlády požadovat.

    Společnost LOT je již několik let ztrátová. Firma se potýká s ostrou konkurencí a stoupajícími cenami pohonných hmot. "Provedeme hlubokou restrukturalizaci," řekl mluvčí LOT. "Ve středu se setkám se zaměstnanci. K dispozici pak bude více informací," dodal.

    Polská vláda, která kontroluje 93 procent LOT, se pro aerolinky snažila najít investora, ale bez úspěchu. Před několika měsíci zkrachovaly její rozhovory s tureckou společností Turkish Airlines, upozornila agentura Reuters.

    Investora nyní hledají rovněž České aerolinie, o které podle vlády projevily zájem firmy Qatar
Airways a Korean Air. Katarská letecká společnost Qatar Airways dnes ale uvedla, že se ještě nerozhodla, zda se privatizace Českých aerolinií zúčastní.

    Podle informací českého ministerstva financí se nicméně katarské aerolinie příští týden mají společně s firmou Korean Air zúčastnit prezentace hospodaření a fungování ČSA v Praze. O prodeji části ČSA by kabinet mohl rozhodnout v dubnu nebo květnu příštího roku.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka