Vánoce ve Francii

27.12.2012

„Všechno odjíždí na vánoční dovolenou a my pomalu sháníme vánoční stromeček. Evropa, stará, smutná, nevlídná, s deštivým a studeným počasím tě opět přijala.Uplynul, ztratil se ten nejsvětlejší den roku! Den narození Páně. Abys trochu zapomněl, že jsi tak daleko od domova, sháníš, objednáváš. Co? No- ježíška.  Marignane. Malá hospůdka, tabule připravená pro sedm osob. Přijela „Marion“, malá Suzanne seržanta Janoucha, aby nám zpříjemnila svou přítomností tento slavnostní večer. Zasedáme. V čele stolu se na tebe dívá malý ověnčený stromeček, práce našich poddůstojníků a pod ním? Nespočetné množství dárků! Tak přece jsme byli tento rok hodní, že si na nás ježíšek vzpomněl.

Stanislav Fejfar (25. 11. 1912 – 17. 5. 1942)

Sedíš, vnímáš, ale jenom podvědomě. Jsi daleko, daleko - jsi doma. Vidíš v duchu tu naši malou hospůdku, snad zasněženou, vidíš prostřený stůl, mamka, otecko, ale jeden chybí u stolu. Příbory, vše připravené, snad čekají, že se otevřou dveře a že vstoupíš. Matka pláče, vzpomíná, a otec – také má nějak podezřele vlhké oči - a přesto utěšuje. Dnes však chápeš, co jsi udělal, že jsi odešel bez rozloučení, že jsi šel bez ohledu ke svým nejbližším za svou povinností, Šel jsi! Kdoví jestli jej ještě někdy uvidíte..“, vzpomínal československý stíhač ve francouzském válečném letectvu, Armée d´Air, později létající i v československých perutích britského letectva, Royal Air Force, Stanislav Fejfar, na Vánoce 1939 ve sladké Francii.  Nadporučík Stanislav Fejfar se svými rodiči stejně jako dalších 503 československých letců po ukončení druhé světové války první svobodné vánoce již neoslavil. Padl sedmnáctého května 1942 při bojovém letu u Coutebourne v kraji Pas-de-Calais jako pilot 313.československé peruti RAF při souboji s německými stíhačkami Focke Wulf 190. Osudný se mu stal Spitfire Mk Vb vojenského sériového čísla BL973 s imatrikulací RY- S.

Morane Saulnier M.S.406C.1, na kterém poručík Fejfar sestřelil dva německé letouny jistě a jeden pravděpodobně

--

Prameny

Fejfar,Stanislav Deník stíhače Hradec Králové, Kruh 1970.

Rajlich, Jiří Na nebi sladké Francie Cheb, Svět křídel 2008

http://www.valka.cz/clanek_14006.html/Kudrna, Ladislav Poslední let kapitána Fejfara

 

Mgr.Zdeněk Procházka

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka